Krynicka Grupa GOPR

Mariusz Siwko
21.05.2015

W sezonie letnim i zimowym działa kilka dyżurek przy schroniskach i wyciągach. Szczegółowy ich wykaz można uzyskać w Stacji Centralnej tel. (018) 477 74 44.
     Grupa Krynicka GOPR powstała w 1952 roku jako jedna z 3 pierwszych Grup w ramach struktur GOPR. Grupa (Krynicka GOPR) obejmuje swoim działaniem rozległy teren Beskidu Sądeckiego z jego pasmami Radziejowej, Jaworzyny, zachodnią nawyższą częścią Beskidu Niskiego oraz pograniczne pasmo Zimnego i Dubnego. Jest to powierzchnia około 2011 km2 na długości 150 km głównego szlaku beskidzkiego.Obecnie zabezpieczając opisany teren działa w Grupie 171 ratowników ochotników i 72 kandydatów na ratowników oraz 7 ratowników etatowych koordynujących działalność ratowniczą i szkoleniową. Ratownicy skupieni są w pięciu sekcjach operacyjnych umiejscowionych w: Krynicy-Zdroju, Gorlicach, Nowym Sączu, Starym Sączu i Piwnicznej-Zdroju. Działalność odbywa się w oparciu o nowoczesną bazę lokalową i sprzętową tj. Stację Centralną w Krynicy-Zdroju z całodobowym dyżurem, dyżurki w terenie oraz sprzęt transportowy, sieć radiołączności i sprzęt specjalistyczny.
     W okresie sezonu narciarskiego ratownicy Grupy Krynickiej zabezpieczają znane stacje narciarskie takie jak: Jaworzyna Krynicka, Wierchomla, Sucha Dolina, Magura Małastowska oraz wiele innych miejsc o dużym nasileniu ruchu narciarskiego.
     Corocznie ratownicy przeprowadzają około 700 akcji i interwencji, w tym wiele wypraw ratunkowych. Poza działalnością polegającą na niesieniu pomocy turystom i narciarzom, ratownicy zajmują się propagowaniem szeroko pojętej profilaktyki bezpieczeństwa w górach, między innymi poprzez: organizację pokazów ratownictwa, spotkania z młodzieżą, współpracę z mediami w zakresie informacji o warunkach pogodowych i stanie szlaków turystycznych.

Adres:

Stacja Centralna
Grupy Krynickiej GOPR


ul. Halna 18, 33-380 Krynica - Zdrój
tel. alarmowy (0-18) 47 12 933
Numer ratunkowy w górach 601 100 300, 985

tel. 0 18 4 777 444
fax.0-18 4 777 447

Naczelnik: Marek Wiater

E-mail: krynicka@gopr.pl

 

źródło: www.gopr.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.