Kosmetyki DIY – dlaczego warto z nich korzystać?

Piotr Kowalczyk
10.04.2024

Kosmetyki DIY budzą coraz więcej zainteresowanie. Sprzyja temu oczywiście powszechny dostęp do Internetu, w którym znajdziemy mnóstwo przepisów na samodzielnie zrobione kosmetyki pielęgnacyjne – zarówno do skóry, jak i włosów czy paznokci. Dlaczego warto sięgać po kosmetyki DIY? Oto kilka dobrych argumentów.

Pełna kontrola nad składnikami

Przygotowując kosmetyki we własnej kuchni czy łazience masz pełną kontrolę nad tym, co ostatecznie się w nich znajdzie. Możesz więc wykluczyć z pielęgnacji preparaty, do których nie masz zaufania, w tym zawierające ciężką chemię.

Mniejsze ryzyko uczulenia

Kosmetyki DIY w głównej mierze składają się z naturalnych produktów, dlatego ryzyko reakcji alergicznej jest znacznie niższe w porównaniu z kosmetykami z drogerii. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę i regularnie zdarza Ci się kupić kosmetyk, który natychmiast uczula, to spróbuj z kosmetykami DIY.

Szeroki wybór receptur

W sieci znajdziesz masę przepisów na kosmetyki DIY, które będą pomocne nie tylko w codziennej pielęgnacji, ale też radzeniu sobie z poważniejszymi problemami dermatologicznymi, jak egzemy, trądzik, przetłuszczona cera, wypadanie włosów czy łamliwość paznokci.

Niski koszt

Względy ekonomiczne również nie są bez znaczenia, zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji. Zakup markowych kosmetyków pielęgnacyjnych to spory koszt, a już na pewno dla pań, które nie narzekają na nadmiar pieniędzy. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, to zacznij przygotowywać niektóre kosmetyki własnym sumptem, wykorzystując produkty spożywcze, które i tak masz w swojej kuchni.

Ekologia

Ważnym argumentem przemawiającym na korzyść kosmetyków DIY jest to, że przygotowując je we własnym zakresie nie produkujemy kolejnych odpadów. Rezygnujemy również z częstego kupowania kosmetyków w plastikowych opakowaniach, do których produkcji używa się dużych ilości szkodliwych dla planety substancji chemicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie