Kosmetyczka a kosmetolog – na czym polega różnica?

Remigisz Szulc
16.02.2018

Tytułowe rozróżnienie nie dla każdego jest oczywiste. Warto natomiast wiedzieć, że kosmetyczka i kosmetolog mają zupełnie inne kwalifikacje do usuwania problemów skórnych i radzenia sobie z niedoskonałościami urody. Idąc do gabinetu kosmetycznego nie licz na wykonanie niektórych zabiegów, które wymagają specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Kim jest kosmetyczka?

W polskich warunkach nie musi to być wcale osoba, która ma odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania zabiegów skórnych. Zawód kosmetyczki można zdobyć nawet po odbyciu zwykłego kursu. „Kosmetyczkami” nazywają się też osoby, które po prostu są pasjonatami zagadnień związanych z urodą i wizażem. Dlatego trzeba bardzo uważać, na czym fotelu się siada.

Aby zminimalizować ryzyko poddania się zabiegowi wykonanemu przez osobę bez kwalifikacji, należy wcześniej ustalić, czy posiada ona przynajmniej tytuł technika usług kosmetycznych. By go zdobyć trzeba ukończyć studium policealne, które daje przynajmniej podstawowe pojęcie o tym zawodzie.

Kim jest kosmetolog?

Tytuł kosmetologa może uzyskać wyłącznie osoba, która ukończyła kierunkowe studia z kosmetologii na poziomie licencjackim lub magisterskim. Kształcenie odbywa się na uczelniach medycznych, co samo w sobie jest już jakąś gwarancją zdobycia niezbędnych kwalifikacji. Jeśli więc chcesz zminimalizować ryzyko poddania się zabiegowi wykonanemu przez osobę, która nie ma pojęcia, co robi, zawsze wybierz gabinet kosmetologiczny.

Spektrum zabiegów oferowanych w takim gabinecie jest o wiele większe niż w salonie kosmetycznym. Kosmetolog ma uprawnienia między innymi do wykonania tzw. zabiegów inwazyjnych, czyli chociażby karboksyterapii czy mezoterapii.

Warto wiedzieć

Jednak nawet kosmetolog nie może przeprowadzić każdego zabiegu. Przykładowo: iniekcja kwasu hialuronowego jest w gestii wyłącznie lekarza.

Pełne bezpieczeństwo? Tylko u kosmetologa

Nie da się ukryć, że na polskim rynku usług beauty wciąż panuje wolna amerykanka. W każdym mieście, a nawet w mniejszych miejscowościach, dosłownie roi się od gabinetów kosmetycznych, w których niekoniecznie pracują osoby z odpowiednimi umiejętnościami. Nie brakuje jednak chętnych na tego typu usługi, ponieważ wciąż jednym z kluczowych kryteriów wyboru pozostaje niska cena.

Nie ma jednak sensu ryzykować. Nawet najprostszy zabieg, jak peeling czy manicure, wykonany przez niedoświadczoną i niewykształconą osobę, może skończyć się poważnymi powikłaniami. Dlatego jeśli Twoim celem jest poradzenie sobie z problemami skórnymi, zdaj się na usługi kosmetologiczne. Specjalistka lub specjalista zawsze dobierze takie metody, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla Twojego organizmu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.