Kiedy należy wybrać się do endokrynologa?

Krzysztof Jagielski
15.10.2020

Endokrynolog to lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu i leczeniu zaburzeń funkcjonowania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Są to między innymi tarczyca, przytarczyce, jajniki, jądra, przysadka mózgowa, nadnercza czy trzustka. Zaburzenie funkcjonowania tych narządów może mieć fatalny wpływ na pracę całego organizmu, dlatego nie należy bagatelizować pierwszych objawów zaburzeń hormonalnych. W naszym poradniku wyjaśniamy, kiedy warto, a wręcz trzeba wybrać się na konsultację do endokrynologa.

Duże wahania wagi

I to w obie strony. Jeśli nie stosujesz żadnej diety, normalnie się odżywiasz, a mimo to gwałtownie tyjesz lub chudniesz, to czas najwyższy skonsultować się z endokrynologiem. Takie zachowanie organizmu świadczy o zaburzeniach hormonalnych, co może wskazywać na nieprawidłową pracę tarczycy.

Trądzik

Intensywny trądzik u osób dorosłych, które okres dojrzewania mają już dawno za sobą, nie musi wcale oznaczać problemów dermatologicznych. Jest to jedna z typowych przypadłości towarzyszących zaburzeniom hormonalnym – szczególnie u kobiet. Warto więc udać się na konsultację do gabinetu endokrynologicznego.

Nadmierne owłosienie

Jest niepożądane przez kobiety, a także stanowi wyraźny objaw zaburzeń hormonalnych – mogących mieć związek np. z nieprawidłową pracą jajników. Nadmierne owłosienie jest skutkiem nadprodukcji androgenów, czyli męskich hormonów. Szczegółową diagnozę postawi endokrynolog.

Nadmierna potliwość

Może się pojawić u osób obu płci i także zwiastuje problemy z pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego. Nadmierna potliwość częściej występuje u panów i nie należy jej maskować używaniem ogromnej ilości antyperspirantów.

Uderzenia gorąca

Niezawodnie świadczą o zbliżającym się przekwitaniu, ale i tak warto dla świętego spokoju udać się na konsultację w gabinecie endokrynologicznym. Jeśli jesteś po 40-stce, to licz się z tym, że wielkimi krokami zbliża się menopauza.

Wypadanie włosów

Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn może to być spowodowane nadprodukcją androgenów. U panów wypadanie włosów jest częstym objawem andropauzy. Warto to skonsultować z endokrynologiem, który zleci szczegółowe badania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.