Kiedy należy sięgać po preparaty witaminowe?

Marek Szydełko
06.09.2021

To dobrze, że coraz więcej osób rozumie, iż najlepszym źródłem witamin są warzywa i owoce, a także inne zdrowe produkty żywnościowe. Bywają jednak sytuacje, w których witaminy przyswajane z pożywienia są po prostu niewystarczające. Dowiedz się, kiedy należy sięgać po preparaty witaminowe – być może jest to rekomendowane także Tobie.

Planowanie dziecka

W tym okresie każda kobieta powinna skonsultować ze swoim ginekologiem rozpoczęcie suplementacji. Przede wszystkim zalecane jest rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego, którego w wymaganych ilościach nie da się przyswoić poprzez zwykłą dietę.

Ciąża

Już po zajściu w ciążę także należy przyjmować kwas foliowy – jest to konieczne w okresie minimum pierwszego trymestru. Najwygodniej będzie sięgnąć po preparat witaminowy typu multicomplex stworzony specjalnie dla przyszłych mam – jego wybór koniecznie skonsultuj z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego przez przyszłą mamę jest tak ważne? Ponieważ ma on kluczowy wpływ na układ nerwowy dziecka. Niedobory kwasu foliowego są jedną z przyczyn wad rozwojowych u płodu.

Menopauza

W okresie menopauzalnym bardzo ważne jest uzupełnianie niedoborów wapnia oraz witaminy D. To kluczowa kwestia dla kobiet, które chcą ograniczyć ryzyko wystąpienia schorzeń kości, które niestety pojawiają się nagminnie właśnie podczas przekwitania.

W porozumieniu z lekarzem należy więc rozpocząć suplementację obu wymienionych składników, ponieważ ich niedobory trudno jest uzupełnić w oparciu o samą dietę – szczególnie w polskim klimacie (brak możliwości przyswajania witaminy D ze słońca w cyklu całorocznym).

Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przyjmowania preparatów witaminowych

Najważniejsze jest to, aby nie przekraczać zalecanego przez producenta lub lekarza dawkowania. Wiele osób niestety wychodzi z założenia, że nadmiar witamin nie może zaszkodzić, a jest dokładnie odwrotnie.

Kolejna kwestia: nigdy nie sięgaj po preparaty witaminowe bez konsultacji z lekarzem. Dobrze będzie udać się na nią już z wynikami badań krwi, które pokażą, czy suplementacja rzeczywiście jest potrzebna. Z kolei czas przyjmowania preparatów nie jest nieograniczony – lekarz powie Ci, jak długo należy je stosować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.