Kiedy należy pójść z dzieckiem do kosmetologa?

Krzysztof Jagielski
28.01.2019

Media z każdej strony bombardują nas współczesnym, bardzo przerysowanym kanonem piękna. Bazuje on na idealnej figurze i nieskazitelnym stanie cery. Wiadomo jednak, że to tylko fikcja, bo zdecydowana większość ludzi ma różne problemy ze swoim wyglądem. W przypadku nastolatków może to być przyczyną spadku samooceny, a nawet odrzucenia przez rówieśników. Jeśli widzisz, że Twoje dziecko ma wyraźne defekty skórne spowodowane np. dojrzewaniem, wybierz się z nim na wizytę u kosmetologa. Kiedy warto ją zaplanować? Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Dziecko kupuje coraz więcej kosmetyków do pielęgnacji cery

Oczywiście nie ma nic złego w tym, że dziecko – zwłaszcza dziewczyna – chce dbać o swój wygląd. Nie może jednak dopuścić do przesady. Jeśli pociecha coraz częściej prosi Cię o pieniądze na różne kosmetyki, ale i tak widzisz, że jej cera nie wygląda zbyt dobrze, zaproponuj dziecku wspólną wizytę u kosmetologa. Będzie to znacznie lepsze i ekonomiczniejsze rozwiązanie.

Specjalista bez trudu określi problemy młodej skóry, zaproponuje też skuteczne zabiegi oraz wskaże pomocne środki kosmetyczne. Dzięki temu w porę uchronisz dziecko przed wpadnięciem w chorobliwą potrzebę dążenia do nieskazitelnego wyglądu.

Wyraźny trądzik

Panuje powszechne przekonanie, że „trądzik trzeba przeżyć”. O ile rzeczywiście u większości osób ten problem mija wraz z osiągnięciem pełnej dojrzałości i rozpoczęciem aktywności seksualnej, o tyle nie jest to regułą. Jeśli twarz Twojego dziecka została silnie zaatakowana przez trądzik, a w dodatku widzisz, że pociecha ma na tym tle kompleksy i nawet zaczyna unikać wychodzenia z domu, zacznij działać.

W takiej sytuacji radzimy jak najszybsze umówienie wizyty u kosmetologa, który fachowo oceni stan cery dziecka, wykona zabieg oczyszczający, a także podpowie młodemu człowiekowi, jak ma dbać o swoją skórę, by zminimalizować efekt trądziku. Dobry kosmetolog ma w sobie coś z psychologa, dlatego taka wizyta powinna podnieść dziecko na duchu i zwiększyć jego samoocenę, co na tym etapie życia jest niezwykle ważne.

Problemy z włosami

Jeśli po każdej kąpieli Twojego dziecka zauważasz mnóstwo włosów w odpływie wanny czy prysznica, a do tego znajdujesz całe pęki kosmyków na podłodze, nie przechodź obok tego obojętnie. Problemy z wypadaniem włosów u młodego człowieka nie są niczym niezwykłym – często mają związek z intensywnym dojrzewaniem, przejściem na drakońską dietę czy nawet stresem w szkole. Na pewno więc warto się tym zainteresować.

Wykształcony kosmetolog ma wiedzę na temat możliwych przyczyn łysienia u dzieci i młodzieży. Na podstawie wywiadu i analizy stanu skóry głowy, może wskazać najbardziej prawdopodobne źródła problemu lub zasugerować wizytę w gabinecie trychologicznym. Taka konsultacja jest o tyle wskazana, że pomoże dziecku zrozumieć przyczynę wypadania włosów i rozpocząć skuteczną terapię, która będzie temu przeciwdziałać. Tym samym pociecha nie będzie skazana na eksperymentowanie z różnymi kosmetykami i dalszy spadek pewności siebie oraz pogłębianie kompleksów na tle wyglądu fryzury.

Nie zakładaj z góry, że wizyta z dzieckiem w gabinecie kosmetologicznym to „przesada”. Wygląd ma ogromne znaczenie dla Twojej pociechy, która czuje się obserwowana przez rówieśników i nie chce prezentować się gorzej od nich. Twoje tłumaczenia i rady mogą być mało przekonujące, dlatego zdecydowanie zalecamy podparcie się autorytetem specjalisty.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.