Katar u dziecka – jak z nim walczyć?

Mateusz Nowak
19.03.2018

Katar u dziecka to dolegliwość najczęściej niegroźna, lecz dla maluchów dosyć uciążliwa. Cieknąca z nosa wydzielina, obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej nosa skutecznie uprzykrzają życie naszym szkrabom. Co zrobić, by zwalczyć katar u dziecka zanim rozwinie się w poważniejszą infekcję?

Katar spowodowany wirusami jest zazwyczaj wodnisty i przezroczysty lub o białawym zabarwieniu. Po paru dniach ulega zgęstnieniu. Natomiast jeśli katar u dziecka od początku jest gęsty i o żółtawej, bądź zielonkawej barwie, powinniśmy od razu udać się do lekarza. Taka wydzielina świadczy najczęściej o infekcji bakteryjnej. Jeśli katar dotknie noworodka bądź niemowlę, również niezwłocznie udajmy się do pediatry. Dolegliwość ta u tak małych dzieci jest bardzo uciążliwa, szczególnie dlatego, że trudno jest im oddychać przez usta podczas gdy ich nosek jest zatkany. Ponadto u takich maluchów na pierwszy rzut oka zwykła infekcja może szybko przerodzić się w coś poważniejszego.

U starszych dzieci możemy nieco poczekać z wizytą u lekarza. Być może uda nam się zwalczyć katar samodzielnie domowymi sposobami. Jeśli jednak dolegliwości nie będą ustępować po kilku dniach, a tym bardziej jeśli się nasilą, musimy udać się koniecznie do pediatry, aby doradził, jakie zastosować leki. Być może niezbędne będzie wdrożenie antybiotyku.

Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat uczyć nasze dziecko, jak wydmuchiwać wydzielinę z noska. Drogi oddechowe powinny być oczyszczane regularnie. Niemowlakom możemy odessać nadmiar wydzieliny za pomocą aspiratora, ponieważ nie będą one samodzielnie w stanie pozbyć się jej z dróg oddechowych.
Katar u dziecka możemy zmniejszyć, stosując środki dostępne w aptekach bez recepty. Mogą to być krople nawilżające śluzówkę nosa oraz zmniejszające jej obrzęk. Przed

zastosowaniem konkretnego leku zawsze poradźmy się w tej kwestii farmaceuty.Aby ulżyć w dolegliwościach towarzyszących naszemu dziecku starajmy się regularnie wietrzyć jego sypialnię oraz dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w jego pokoju.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.