Zapalenia dziąseł występują dość powszechnie i każdy z nas może być na nie narażony. Warto wobec tego wiedzieć, w jaki sposób im przeciwdziałać, a także jak szybko je rozpoznać, ponieważ wtedy będziemy mogli od razu podjąć skuteczne leczenie.
Choroby dziąseł najczęściej rozwijają się stopniowo i na początku możemy nie zauważać ich symptomów. Główną przyczyną zapaleń dziąseł są bakterie rozwijające się w jamie ustnej. Gdy nie dbamy wystarczająco o higienę, wtedy zaczynają intensywnie się namnażać i powodować powstawanie płytki bakteryjnej oraz kamienia nazębnego. Brak reakcji może jednak prowadzić do dalszych uszkodzeń, na przykład odsłaniania korzeni zębów i ich poruszania się – są to objawy paradontozy.
Główne symptomy zaplenia dziąseł:
Aby zęby były zdrowe i nie pojawiały się stany zapalne jamy ustnej, należy pamiętać głównie o właściwiej higienie. Codzienne mycie zębów ruchami wymiatającymi, stosowanie irygatora, nitki dentystycznej, a także płynów do płukania to podstawa. Poddawaj się też zabiegowi usuwania kamienia z zębów, gdy zaczyna być on widoczny. Czasami tylko to wystarczy do wyleczenia stanu zapalnego.
Warto też pamiętać o tym, że na problemy z dziąsłami bardziej narażone są osoby z wadami zgryzu oraz z nierównymi zębami. Stłoczenia oraz niedopasowanie łuku górnego i dolnego powoduje, że zęby nadmienię naciskają na zęby, tworzą się też przestrzenie trudne do czyszczenia, co powoduje zwiększone ryzyko próchnicy oraz odkładania się kamienia nazębnego.
Gdy jednak sama higiena i profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie to za mało, wdraża się odpowiednie leczenie. Polegać może ono na wykonaniu specjalnych zabiegów, na przykład kiretażu, czyli oczyszczenia z kamieni również korzeni zębów, można też zastosować szyny, gdy zęby są rozchwiane.
Po takich zabiegach zaleca się stosowanie płynów przeciwbólowych i przeciwzapalnych jak Glimbax (Glimbax.pl), który zawiera diklofenak. Glimbax (Glimbax.pl) polecany jest też w miejscowych stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej.
Komunikat prasowy