Jakie leki powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce?

Maciej Piwowski
26.07.2021

Domowa apteczka to podstawa. Jej zawartość może się przydać w najmniej spodziewanym momencie, a już szczególnie wtedy, gdy mamy dzieci. Dlatego warto od czasu do czasu zrobić przegląd apteczki i sprawdzić, czy czegoś w niej nie brakuje. W naszym poradniku podpowiadamy, jakie leki koniecznie powinny się znaleźć w takiej apteczce.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Bez nich nie ma domowej apteczki. Takie leki przydają się przede wszystkim osobom dorosłym, które dotknął ból głowy czy jakiś niewielki stan zapalny. Najlepiej mieć w domu dwa rodzaje leków: na bazie ibuprofenu oraz paracetamolu, ewentualnie jeszcze aspirynę.

Leki na przeziębienie i grypę

Są to popularne preparaty najczęściej w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie. Dobrze sprawdzają się w przypadkach przeziębienia, ale łagodzą też typowe objawy grypy, przyspieszając powrót do zdrowia. Mówimy tutaj o tzw. lekach pierwszego rzutu, które jednak mogą być stosowane tylko przez kilka dni. Jeśli w tym czasie objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Środek odkażający

Niezbędny w domowej apteczce, idealnie sprawdzający się na skaleczenia czy otwarte rany. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do zakażanie bakteryjnego. Alternatywą dla gotowych środków w sprayu może być zwykła woda utleniona.

Środek na oparzenia

Warto mieć go w domu, ponieważ oparzenia należą do grupy najczęstszych wypadków, jakim ulegają dzieci (ale zdarza się to też dorosłym). Środek ma postać żelu lub maści, choć spotyka się również produkty w formie okładów chłodzących.

Środek na stłuczenia i skręcenia

Najpopularniejszym z nich jest Altacet, jednak dziś na rynku znajdziemy najróżniejsze alternatywy dla tego leku. Przyda się on w razie np. skręcenia kostki czy stłuczenia kolana. Zapobiega powstawaniu obrzęku.

Żel przeciwbólowy

Bardzo dobrze sprawdza się na bóle mięśniowe i stawowe, kiedy chcemy zadziałać bezpośrednio w bolesnym miejscu. Taki żel może uratować sytuację, gdy np. dojdzie do ataku rwy kulszowej czy naderwania mięśnia.

Lek na zaparcia i biegunkę

Oba leki trzeba mieć w domowej apteczce, aby w kryzysowej sytuacji nie musieć jechać po nie do apteki. Szczególnie ważny jest środek na biegunkę dla dzieci, które mogą się bardzo szybko odwodnić i przez to nawet trafić do szpitala.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.