Jakie kosmetyki stosować do cery dojrzałej?

Piotr Kowalczyk
16.10.2019

Tak naprawdę trudno jest określić moment, w którym należy zacząć stosować kosmetyki do skóry dojrzałej. Jest to uzależnione od indywidualnych cech skóry. Przyjmuje się jednak, że taką uniwersalną cezurą czasową jest 40. rok życia. Kosmetyki do skóry dojrzałej muszą zawierać większe ilości składników budulcowych, czyli odpowiadających za jędrność oraz sprężystość skóry. Podpowiadamy, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę analizując skład poszczególnych produktów.

Retinol

To związek chemiczny naturalnie występujący w ludzkim organizmie, za którego produkcję odpowiada wątroba. Z wiekiem oczywiście zdolności do produkcji retinolu są coraz mniejsze, co pogorszeniem wyglądu skóry. Warto bowiem wiedzieć, że retinol pełni funkcję witaminy A, która jest usuwana z organizmu pod wpływem promieniowania słonecznego. Jej niedobór z kolei prowadzi do spadku produkcji kolagenu i elastyny, a więc kluczowych elementów budulcowych ludzkiej skóry. Te niedobory można uzupełnić stosując kosmetyki z retinolem.

Kolagen

Absolutnie niezbędny składnik ludzkiej skóry, odpowiadający za jej jędrność i elastyczność. Niedobory kolagenu są widoczne gołym okiem, ponieważ skutkuje to powstawaniem zmarszczek. Stąd też kosmetyki do skóry dojrzałej z kolagenem najczęściej stosuje się właśnie w celu spłycenia zmarszczek oraz opóźnienia pojawiania się kolejnych. Dodatkowo kolagen sprawdza się w kamuflowaniu blizn, np. po cesarskim cięciu.

Witaminy C i E

Obie mają bardzo duży wpływ na wygląd skóry – szczególnie ta druga, nieprzypadkowo nazywana „witaminą młodości”. Witamina E ma działanie antyutleniające oraz wzmacnia ochronę fosfolipidów, tworzących naturalną warstwę nawilżającą ludzkiej skóry. Z kolei witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona. Warto także wspomnieć o tym, że prawidłowy poziom witaminy C w organizmie minimalizuje ryzyko przebarwień skóry, co jest szczególnie ważne w dojrzałym wieku.

Ceramidy

Ich rola w organizmie jest nie do przeceniania. Ceramidy przede wszystkim chronią przed nadmierną utratą wody, co jest typowym problemem dojrzałej skóry. Niedostateczne nawilżenie skutkuje powstawaniem zmarszczek, utratą elastyczności oraz podatnością na różne urazy. Stosowanie kosmetyków do skóry dojrzałej z ceramidami można szczególnie polecić osobom mającym naturalnie suchą skórę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.