Jakie choroby można „odczytać” z wyglądu stóp?

Krzysztof Jagielski
10.02.2021

Choć wydaje się to dość dziwne, to okazuje się, że wygląd ludzkich stóp potrafi powiedzieć wiele na temat stanu zdrowia człowieka. Niektóre choroby da się – pisząc obrazowo – „odczytać” właśnie poprzez analizę stanu stóp. Jakie to choroby? Co w wyglądzie Twoich stóp powinno Cię zaniepokoić i skłonić do pilnej wizyty u lekarza? Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa jest objawem oraz efektem rozwijającej się cukrzycy. Prowadzi ona do miażdżycy tętnic podudzia i stopy, a tym samym do uszkodzenia nerwów. Z powodu niedokrwienia stopa zaczyna wyglądać bardzo źle, a zbagatelizowanie tego objawu może się skończyć amputacją. O stopie cukrzycowej świadczy łuszcząca się skóra, zrogowacenia, tak zwane młoteczkowate palce, wolne gojenie się ran oraz zaniki mięśniowe.

Grzybica

Grzybica stóp jest dość powszechną chorobą wywoływaną przez pasożyty. Można się nią zarazić na przykład na basenie, w szatni czy w hotelu. Świadczy o niej wyraźna zmiana wyglądu stóp. Pojawiają się żółte, zrogowaciałe paznokcie, stopa nieznośnie swędzi i piecze, na jej powierzchni można zauważyć zaczerwienienia i złuszczenia. W zaawansowanym stadium grzybicy mogą wystąpić otwarte rany. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednio dobranego środka przeciwgrzybiczego pod kontrolą dermatologa.

Niedoczynność tarczycy

Wygląd stóp może wskazywać na rozwój tej choroby, czego nigdy nie wolno bagatelizować. Objawem niedoczynności tarczycy jest bladość stóp, suchość skóry oraz ciągłe uczucie zimna w kończynach. Jeśli zauważysz to u siebie, nie zwlekaj z wykonaniem badań określających poziom hormonów tarczycy. Ich interpretację powierz lekarzowi.

Podagra

Objawem podagry jest drętwienie i bolesność stóp, zwłaszcza w nocy oraz nad ranem. O wystąpieniu tej choroby świadczy także zaczerwienienie stawu palucha oraz obrzęk w tej okolicy. Co ciekawe, podagra najczęściej atakuje mężczyzn po 40. roku życia oraz kobiety, które przeszły menopauzę.

Schorzenia kręgosłupa

Stan stóp może nam dużo powiedzieć na temat kondycji kręgosłupa. Jeśli zauważymy na nich modzele, to możemy już podejrzewać skrzywienie, które jest efektem przyjmowania nieprawidłowej postawy, a tym samym nierównomiernego obciążania stóp.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.