Jaka jest optymalna temperatura do spania?

Piotr Kowalczyk
19.03.2024

Pomimo przespania 8-9 godzin rano czujesz się bez sił? Może Twój sen jest przerywany i niespokojny? To może mieć związek z utrzymywaniem zbyt wysokiej temperatury w sypialni. Dowiedz się zatem, jaka jest optymalna temperatura do spania.

Co mówi teoria?

W teorii optymalna temperatura do spania wynosi między 16°C a 20°C. Większość osób będzie się czuć komfortowo w takiej temperaturze, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że i tak śpimy pod kołdrą.

Jednocześnie jest to przedział temperatur, który sprzyja naturalnym procesom termoregulacji ciała podczas snu, czyli po prostu zapewnia nam odpowiedni komfort.

Za wysoka temperatura w sypialni – jakie są jej konsekwencje?

Oczywiście, że są osoby, które nie wyobrażają sobie spania w temperaturze np. 18 stopni. Z drugiej jednak strony można zauważyć, że im niższa temperatura w sypialni, tym łatwiej i szybciej zasypiamy, a sam sen jest głębszy i ma bardziej regenerujący wpływ na organizm.

Spanie w temperaturze np. 21 stopni powoduje niepokój, częste wybudzanie, nadmierne pocenie, szkodzi też skórze i może być główną przyczyną chronicznego niewyspania.

Przetestuj obniżenie temperatury nocnej już od teraz, co dodatkowo pozwoli Ci sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie