Jak zmierzyć sobie puls?

Marek Szydełko
12.10.2023

Mitem jest twierdzenie, że człowiek nie może sobie samodzielnie zmierzyć pulsu. Jest to jak najbardziej możliwe, a w niektórych sytuacjach wręcz wskazane – na przykład wtedy, gdy nagle poczujemy się źle i chcemy skontrolować swój podstawowy parametr życiowy. Dowiedz się, jak zmierzyć sobie puls, co jest naprawdę bardzo proste.

Odpowiedni moment

Pulsu nigdy nie mierzymy bezpośrednio po wysiłku fizycznym, ponieważ wynik będzie niemiarodajny. Jeśli masz za sobą dłuższy spacer, bieg czy wejście na wysokie piętro po schodach, to najpierw odpocznij, aż puls się wyreguluje.

Znajdź wygodne miejsce

Puls należy mierzyć na siedząco, w takim miejscu, w którym masz zapewniony spokój i wysoki komfort, na przykład przy stole kuchennym, na sofie w salonie etc.

Puls mierzymy na lewym nadgarstku

Łatwo to zapamiętać, szczególnie będąc osobą praworęczną. Wyprostuj lewą rękę w łokciu, oprzyj ją np. o blat stołu i następnie przyłóż palec wskazujący i środkowy prawej dłoni do nadgarstka lewej ręki. Palce powinny spoczywać na krawędzi nadgarstka, gdzie wyczuwalne są ścięgna. Delikatnie przyciśnij to miejsce palcami, aż wyczujesz puls.

Teraz pozostało już tylko liczyć uderzenia przez dokładnie 10 sekund, a następnie pomnożyć uzyskany wynik przez 6, by poznać swój aktualny puls. Prawda, że to nic trudnego?

Oczywiście jeśli z przyczyn zdrowotnych czy profilaktycznych planujesz regularnie mierzyć sobie puls, to zalecamy zainwestować w domowy ciśnieniomierz, który pozwoli Ci również kontrolować ciśnienie krwi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.