Jak zdrowo żyć? Gdzie szukać porad o zdrowiu?

Andrzej Winnicki
21.11.2019

W kwestiach zdrowotnych zazwyczaj radzimy się lekarza, jednak obecnie coraz częściej informacji szukamy gdzie indziej – w internecie. Jest to o wiele prostsze, a przede wszystkim szybsze. Można dowiedzieć się jak żyć zdrowo i co robić, by to zdrowie zachować. Gdzie jednak warto szukać praktycznych porad na ten temat? Na co uważać?

Gdzie szukać porad o zdrowiu?

Pierwszym ze źródeł informacji o zdrowiu są specjaliści w tej dziedzinie, czyli lekarze oraz wszyscy ci, którzy w jakiś sposób są powiązani rynkiem zdrowia (dietetycy, terapeuci itd.). Nie można odmówić im doświadczenia i wiedzy, trzeba jednak przyznać, że dostanie się na rozmowę z lekarzem, bywa trudne. Wielu z nas ma też nieprzyjemne wspomnienia związane z tą grupą zawodową, przez co niezbyt chętnie garnie się do szukania porad właśnie tam. Pewnie i ty miałeś/miałaś takie doświadczenie.

  
Obecnie wiedzę można zdobyć także w inny sposób. Porady o zdrowiu znajdziesz w sieci, sprawdź serwis zdrowakrowa.pl, który jest jednym z licznie dostępnych stron o tej tematyce. Wielu z nas chętniej korzysta właśnie z takiego źródła informacji, jako że dostęp do niego jest łatwiejszy i szybszy. Dodatkowym atutem jest także anonimowość – zmagamy się z jakimiś wątpliwościami i możemy to zweryfikować. Stron internetowych poświęconych zdrowiu nie brakuje i przy takiej ilości ciężko jest wyróżnić te, które rzeczywiście będą spełniać swoją funkcję – poznawczą i edukacyjną.

 
Czy opłaca się szukać porad o zdrowiu w internecie?

Internet jest powszechny w użyciu, a to oznacza również, że można znaleźć w nim praktycznie wszystko. Stron poświęconych szeroko pojętemu zdrowiu jest wiele, część z nich prowadzona jest przez specjalistów, inne jedynie przez miłośników zdrowego trybu życia, a jeszcze inne tak po prostu i treści w nich są powielane z wielu innych źródeł. Ciężko jest zweryfikować, które informacje są prawdziwe, a które nie, a to może mieć bardzo duży wpływ na nas samych.

 
Warto pamiętać o jednym – sięgając po wiedzę w internecie, nie można zapomnieć, że są to porady tylko o charakterze informacyjnym i nie powinno się nimi bezwzględnie kierować. Mogą nam pomóc, nakierować nas na odpowiednie tory, czy zwrócić uwagę na pewne niepokojące aspekty, nigdy jednak nie zastąpią konsultacji lekarskiej. Kwestie zdrowotne to mocno indywidualna sprawa – porady w sieci zazwyczaj odnoszą się do pewnych ogólników, warto więc dopytać się o szczegóły czy przeprowadzić bardziej drobiazgowe badania już pod okiem specjalistów.

 
Jak zdrowo żyć – kilka podstawowych zasad

Na pytanie o to, jak zdrowo żyć, nie ma prostej odpowiedzi, jako że kwestie te trzeba dopasować w sposób indywidualny i będą one zależne od wieku, płci czy stanu zdrowia. Jest jednak kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać.

 
Jeżeli chcesz zacząć zdrowo żyć – podejmij świadomą decyzję. Zastanów się nad tym, jak wygląda twoje życie i co w nim nie gra, aby ustalić, czy rzeczywiście wypadałoby coś zmienić. Potem następuje kolejny krok, czyli zasięgnięcia informacji – te można zdobyć w internecie, ale warto też chodzić do lekarzy i innych specjalistów.

 
Kolejna kwestia to zmiany. Nie są one łatwe i najlepiej wprowadzać je małymi kroczkami. W zasadach zdrowego życia najważniejsze są: zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Jednak dobór diety, jak i ćwiczeń powinien być indywidualnie dopasowany! Niektórymi rzeczami możemy zająć się samodzielnie, na przykład w diecie można powoli eliminować nadmiar cukru, ograniczyć tłuszcze, starać się o urozmaicenie posiłków. W sieci łatwo można znaleźć Piramidę Zdrowego Żywienia – warto zacząć od niej. Jeżeli jednak nie wiesz, jak zdrowo jeść, zapytaj dietetyka.

 
Zdrowy jest także ruch i ogólnie aktywność fizyczna. Nie chodzi jednak o to, by zacząć chodzić na siłownię, choć i tak można. Według zaleceń lekarzy, dorosły człowiek potrzebuje co najmniej 30 minut aktywności fizycznej dziennie. Możemy je realizować poprzez: fitness, spacer, pływanie czy jazdę na rowerze. I tutaj także warto pytać specjalistów – trenerów – jaką aktywność wdrożyć, by sobie pomóc, a nie zaszkodzić.


Kwestia używek. Warto z nich zrezygnować i nie chodzi tutaj tylko o alkohol czy papierosy, a nawet narkotyki. Podjadanie słodyczy, czy nadmierna lekomania także źle wpływają na nasz organizm. Nie można też zapomnieć o odpoczynku – każdy człowiek powinien poświęcić na sen 8 h, a także znaleźć czas na relaks, który zniweluje stres.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.