Jak zapobiec świątecznemu stresowi?

Krzysztof Jagielski
30.03.2022

W przypadku świąt pewne są tylko dwie rzeczy: że się odbędą i spowodują mnóstwo niepotrzebnego stresu. Na szczęście są sposoby na uniknięcie tego drugiego scenariusza, którego doświadcza zdecydowana większość z nas. Stres udziela nam się zwykle na kilka dni przed samymi świętami, a jego eksplozja następuje w momencie, gdy zasiadamy z rodziną do stołu – wtedy pojawiają się nerwy, niesnaski i zwykłe kłótnie nie wiadomo o co. Jak zatem zapobiec świątecznemu stresowi? Sprawdź i wykorzystaj nasze wskazówki.

Odpuść!

Jeśli nie masz czasu na zrobienie wszystkich zaplanowanych rzeczy, to po prostu sobie daruj. Świat się od tego nie zawali, święta się odbędą, a Ty przynajmniej unikniesz dodatkowego stresu, który pod koniec roku jest szczególnie dokuczliwy (natłok obowiązków w pracy, strach przed nowym, fatalna pogoda etc.). Sztuka odpuszczania jest czymś, co trzeba trenować, ponieważ większość z nas jednak tego nie potrafi. Zacznij od zaraz!

Zastanów się, co najbardziej Cię stresuje

Skoro rokrocznie przed i w trakcie świąt towarzyszy Ci silny stres, to chyba czas najwyższy, aby zdiagnozować jego źródło? Zastanów się, co tak naprawdę powoduje, że odczuwasz stres, masz napięte nerwy i jesteś bombą z opóźnionym zapłonem. Czy chodzi o męczące przygotowania? Kupowanie prezentów? Brak pieniędzy? Bałagan w domu? Konieczność spotkania się z osobami, których nie znosisz?

Wiedząc, co powoduje u Ciebie stres, możesz już zacząć eliminować te przyczyny, co wcale nie jest takie trudne – wystarczy tylko być w tym konsekwentnym.

Zrzuć świąteczne obowiązki na kogoś innego

Nie ma w tym nic złego. Jeśli od kilku lat święta organizujesz w domu i zapraszasz na nie członków rodziny, to chyba masz prawo wreszcie oczekiwać rewanżu? Oczywiście do nikogo się nie wpraszaj, ale użyj prostego fortelu. Zadzwoń do osób szczególnie zobowiązanych zorganizowaniem świąt u siebie i niby żartem rzuć taką propozycję – reakcja może być pozytywna i stworzyć Ci ogromną przestrzeń do tego, aby w tym roku nareszcie przeżyć święta w spokoju, bez spinania się i umordowania po same łokcie.

Pamiętaj również, że dobre planowanie to podstawa. Święta zawsze wypadają w tym samym czasie, dlatego możesz spokojnie zaplanować kilka rzeczy z odpowiednim wyprzedzeniem, na przykład zakup prezentów, umycie okien etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.