Jak zapisać się do przychodni w innym mieście?

Jerzy Biernacki
27.06.2019

Szczególnie studenci borykają się z tym problemem. Wyjeżdżając z rodzinnego miasta zazwyczaj nie myślą o tym, by znaleźć sobie odpowiednią przychodnię. Problem pojawia się wtedy, gdy zachorują, a nie mają możliwości wrócić do rodzinnego miasta. Nie wszyscy wiedzą, że w sytuacji, gdy potrzebują opieki medycznej mają prawo do skorzystania z wizyty lekarskiej w innej placówce niż są zapisani na co dzień.

Jak się zapisać?

Tak naprawdę nie jest to zbyt skomplikowane. Wystarczy wybrać się do dowolnej placówki, jak cmp.med.pl i poprosić o wizytę. W tej przychodni możemy też skorzystać z rejestracji online. W tym ośrodku możemy skorzystać zarówno z opieki prywatnej jak i jest oferowanej w ramach NFZ. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję, pamiętajmy że nawet jeżeli dany ośrodek nie jest naszym, mamy prawo do wizyty bezpłatnej.

Kiedy dokładnie możemy się zarejestrować?

Każdy z nas może korzystać z opieki medycznej. Niezależnie od miejsca w którym się znajdujemy. Przykładowo wyjeżdżając do szkoły, czy na wakacje do innego miasta nie zawsze jesteśmy przygotowani do tak zwanych nagłych wypadków. Co może nim być? Silne stany alergiczne, zatrucie, a nawet ostre przeziębienie. Oczywiście zupełnie inaczej traktowane są tak zwane wizyty kontrolne. Jeśli leczymy się na coś przewlekle i przebieg choroby w danym momencie nie zagraża naszemu życiu bądź zdrowiu możemy na wizytę kontrolną powinniśmy się wybrać już co lekarza, do którego jesteśmy przypisani.

Warto wiedzieć także, że nie ma czegoś takiego jak limit skorzystania z usług lekarskich poza własną placówką. Wszystkie informacje na ten temat znajdziemy w Zarządzeniach Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli z powodów, które nie są zgodne z prawem dana przychodnia odmówi nam wizyty mamy pełne prawo do złożenia skargi lub zażalenia. Oczywiście najpierw upewnijmy się, że na pewno zostały złamane przepisy.

Nienależnie od tego w jakim mieście się znajdujemy, gdy będziemy potrzebować opieki medycznej nie bójmy się wybrać do najbliższej przychodni. Pamiętajmy, że zdrowie powinno być najważniejsze, a my mamy pełne prawo do tego by korzystać z usług placówek medycznych.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.