Jak wyleczyć opryszczkę wargową?

Antoni Kwapisz
16.03.2023

Opryszczka wargowa to nie tylko problem estetyczny. Świadczy o infekcji wirusowej, do której niektóre osoby mają wyraźne predyspozycje. Jeśli także regularnie męczysz się z opryszczką wargową, to czas najwyższy poznać skuteczne sposoby na przyspieszenie jej leczenia. Omawiamy je w naszym poradniku.

Preparat przeciwwirusowy w formie kremu/żelu

W przypadku opryszczki wargowej najważniejsze jest to, aby zacząć działać szybko, od razu po pojawieniu się zaczerwieniania i uczucia szczypania. Nie pozwól opryszczce się rozwinąć, ponieważ wtedy jej leczenie będzie o wiele dłuższe i bardziej uciążliwe.

Pierwszą pomocą przy opryszczce zwykle jest sięgnięcie po lek przeciwwirusowy zawierający acyklowir (to najpopularniejsza substancja, bardzo skuteczna w leczeniu opryszczki wargowej). Preparat może mieć formę żelu lub kremu i jest przeznaczony do stosowania miejscowego, od zewnątrz, trzy razy na dobę.

Plastry

Dostępne na rynku już od pewnego czasu, ale wciąż nie tak popularne jak żele i kremy. Plastry na opryszczkę wargową działają dokładnie tak samo, również zawierając lek przeciwwirusowy, natomiast wykazują się większą skutecznością. Nie dopuszczają do zanieczyszczenia rany, co przyspiesza gojenie się i chroni przed zakażeniem bakteryjnym.

Dodatkową zaletą plastrów na opryszczkę jest to, że delikatnie maskują zmianę na wardze, dzięki czemu jest ona nieco mniej widoczna.

Domowe sposoby na opryszczkę wargową

Jeśli nie masz pod ręką leku na opryszczkę, to możesz wypróbować domowe sposoby, które także okazują się być całkiem skuteczne. W leczeniu opryszczki wargowej bardzo dobrze sprawdzają się okłady z czosnku i cebuli (oba warzywa działają przeciwwirusowo i antybakteryjnie). Pomocne może być również smarowanie rany miodem, który łagodzi ból, nawilża i przyspiesza gojenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.