Jak wykonywać inhalacje na zatoki?

Inhalacje na zatoki to skuteczna metoda walki z bólem zatok. Wskazane są szczególnie w przypadku często nawracającego ich zapalenia. Ból zatok to ból skoncentrowany głównie na czole, który nasila się przy pochylaniu się. Warto wiedzieć, jak możemy się go pozbyć i poprawić komfort naszego życia.

Zapalenie zatok daje wiele uporczywych dolegliwości. Oprócz bólu nasilonego przy schylaniu się występuje także wodnista lub gęsta wydzielina z nosa, uczucie zatkania nosa oraz ogólne złe samopoczucie. Zapaleniu zatok może towarzyszyć nawet stan podgorączkowy. Inhalacje na zatoki możemy przeprowadzić, używając specjalistycznego inhalatora lub nebulizatora.

Urządzenia te są bardzo skuteczne, ponieważ pozwalają na dotarcie zastosowanego leku bezpośrednio do nosa. Metodę taką poleca się szczególnie przy inhalacji dzieci. Nie musimy się martwić, jeśli nie posiadamy specjalistycznego urządzenia. Inhalacje na zatoki możemy przeprowadzić domowymi sposobami. Substancję, której użyjemy do inhalacji możemy kupić bez recepty w każdej aptece.

Polecane są również w tym celu olejki eteryczne, takie jak olejek kamforowy, tymiankowy, czy sosnowy. Jeśli nie posiadamy ani specjalnego płynu z apteki, ani olejku eterycznego, również możemy sobie poradzić. Inhalacje na zatoki można przeprowadzić na bazie ziół, takich jak szałwia, czy mięta. Aby wykonać inhalację należy sporządzić roztwór naszej substancji z gorącą wodą. Taki napar wlewamy do miski i pochylamy się nad nią.

Następnie należy zakryć głowę ręcznikiem i przez nos wdychać opary. Musimy oczywiście przy tym być bardzo ostrożni, aby nie poparzyć się gorącą wodą. W przypadku dzieci należy zachować szczególną uwagę i zastosować płyn o mniejszej temperaturze, co zmniejszy ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Inhalacje na zatoki powinny trwać każdorazowo około dziesięciu minut. Aby przyniosły oczekiwane rezultaty musimy być systematyczni. Stosujmy je codziennie nawet przez okres tygodnia. Pozwoli to na rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i wyraźne zmniejszenie bólu zatok.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.