Jak wybrać lekarza rodzinnego?

Maciej Piwowski
13.11.2023

Wybór lekarza rodzinnego to bardzo ważna decyzja, której nie warto zostawiać przypadkowi. Gdy przeprowadzisz się do nowej miejscowości czy dzielnicy, to jedną z pierwszych rzeczy, jaką należy zrobić, jest wybranie placówki POZ i pracującego w niej lekarza. Sprawdź, jak łatwo zrobisz to przez Internet.

Wystarczy IKP

Wyboru lekarza rodzinnego online może dokonać każda osoba posiadająca Internetowe Konto Pacjenta. Po jego założeniu wystarczy wejść w „Moje konto”, wybrać „Wypełnij deklarację”, wskazać preferowaną placówkę POZ oraz pracującego w niej lekarza. Analogicznie wybieramy położną czy pielęgniarkę.

Zatwierdzamy i to już wszystko. Zgłoszenie automatycznie trafi do wybranej placówki, która teraz musi je potwierdzić – zwykle trwa to 2-3 tygodnie.

Ważne!

Placówka może odrzucić wybór pacjenta np. z powodu braku miejsc do danego lekarza. W takiej sytuacji pacjent zostanie przypisany do innego, mniej obleganego medyka.

Oczywiście wyboru lekarza rodzinnego można również dokonać „offline”. W tym celu wystarczy odwiedzić swoją przychodnię, pobrać w rejestracji odpowiedni druk, wypełnić go, podpisać i oddać pracownikom administracyjnym placówki. W takim przypadku potwierdzenie przypisania do konkretnego lekarza powinno nastąpić od razu.

Czy można zmienić lekarza rodzinnego?

Jak najbardziej. Żaden pacjent nie jest na stałe przypisany do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli czujesz potrzebę zmiany medyka, to masz do tego pełne prawo. Robisz to dokładnie tak samo, jak w przypadku pierwszego wyboru.

Pamiętaj natomiast, że każdy pacjent może bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego tylko dwa razy w ciągu roku kalendarzowego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której nadmiarowa zmiana jest podyktowana przeprowadzką, zamknięciem lub likwidacją placówki POZ, przejściem lekarza na emeryturę lub ukończeniem 18. roku życia przez pacjenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.