Jak walczyć z grzybicą stóp

Krzysztof Jagielski
04.04.2016

Co piąty Polak chorował lub zachoruje na grzybicę stóp. Podstępnie atakuje ona w klubach fitness, na siłowni i basenie. Niestety jest bardzo zaraźliwa i za pomocą ręcznika, myjki czy butów osoby chorej łatwo przenosi się na innych domowników. Z grzybicą stóp można walczyć, choć niedoleczona lubi powracać.

Objawy grzybicy stóp i paznokci

Grzybica powoduje wyraźne zmiany na skórze. Zazwyczaj pojawia się między piątym a czwartym palcem i później wędruje dalej. Zaczerwienienia i pękniecie zauważysz między kolejnymi palcami a także na podeszwach stóp.

Naskórek staje się pomarszczony, białawy i wilgotny, z czasem zaczyna się łuszczyć. Gdy choroba rozwija się, skóra zaczyna pękać, tworzą się pęcherze z ropą. Na podeszwach skóra jest bardzo sucha i może wystąpić wysypka. Stopy brzydko pachną i bardzo swędzą. Zazwyczaj grzybica występuje na obu stopach, choć może się zdarzyć, że jest tylko na jednej. 

Jeżeli zlekceważysz pierwsze objawy grzybicy stóp, może ona rozprzestrzenić się na Twoje paznokcie. Najpierw ulega przebarwieniu boczna części płytki paznokcia, która początkowo staje się żółta, a w końcu czarna. Następnie płytka paznokcia grubieje, unosi się i zaczyna boleć. Jeżeli na tym zaawansowanym już etapie grzybicy nie będziesz leczyć, wówczas płytka zacznie się odwarstwiać, powodując ból i bardzo duży dyskomfort przy chodzeniu.

Zazwyczaj grzybica pozostaje na jednym paznokciu, choć może wystąpić także na kilku. Żeby zapobiec dalszemu jej rozprzestrzenianiu się powinieneś jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Leczenie grzybicy stóp i paznokci

Grzybicę można zwalczyć preparatami stosowanymi miejscowo. Nowoczesne maści i kremy – również te wydawane bez recepty – skutecznie zwalczą chorobę, zwłaszcza jeśli jest w początkowym stadium. Należy je stosować na noc, po wcześniejszym umyciu i dokładnym osuszeniu skóry. Zazwyczaj po 14 -21 dniach objawy choroby znikają.

Może się jednak zdarzyć, że Twoje stopy zaatakował gatunek grzyba oporny na składniki preparatów, wówczas konieczna będzie wizyta u dermatologa, który zapisze doustne leki przeciwgrzybicze. Zazwyczaj terapia trwa 4-6 tygodni.

W trakcie leczenie grzybicy stóp powinieneś nosić bawełniane skarpetki i przewiewne obuwie, najlepiej sandały albo klapki. Konieczny jest także osobisty ręcznik frotte albo ręcznik papierowy, którym będziesz wycierać tylko stopy. Przez cały czas kuracji należy także chodzić w skarpetkach, by nie rozsiewać grzybów po domu i nie narażać domowników na kontakt z nimi.

W przypadku grzybicy paznokci, leczenie także należy rozpocząć od zastosowania kremów lub maści przeciwgrzybiczych. Jeżeli choroba jest już dość zaawansowana, dermatolog może też przepisać leki dosustne. Kuracja zazwyczaj trwa kilka lub nawet kilkanaście tygodni. Powinniśmy ją stosować tak długo, aż chory paznokieć zejdzie i zostanie zastąpiony nowym.

Grzybicy stóp można uniknąć. Ważne, by na basenie, w klubie fitness czy pod prysznicem w nieznanym miejscu zawsze nosić klapki. Nie pozwól, by grzyby mogły dostać się na Twoje stopy. Dbaj o higienę a także regularne wietrzenie stóp i obuwia, a jeżeli już zauważysz pierwsze objawy choroby, niezwłocznie rozpocznij leczenie, by nie dać jej szans na rozwinięcie się.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie