Męczący kaszel, który utrzymuje się przez kilkanaście dni, jest już powodem do tego, aby zgłosić się do lekarza. Jednak w początkowej fazie infekcji (jeśli rzeczywiście jest to infekcja) warto wypróbować sprawdzoną, domową metodę na kaszel, czyli majeranek. To naturalny suplement, który dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdza się w terapii kaszlu. Jak go stosować? Sprawdź to w naszym poradniku.
Majeranek to nie tylko bardzo aromatyczna przyprawa, ale także zioło o właściwościach leczniczych, które były znane już w średniowieczu. Majeranek jest źródłem olejków eterycznych, garbników, prowitaminy A, witamin C i P, a przy tym wykazuje cechy antybakteryjne, przeciwzapalne i oczyszczające. Dlatego tak dobrze sprawdza się w domowej terapii kaszlu, ale także:
W polskich domach dawniej masowo wykorzystywano majeranek właśnie do złagodzenia kaszlu oraz kataru, a także innych objawów przeziębienia. Warto wrócić do tej tradycji przed sięgnięciem po środki apteczne, ponieważ domowa kuracja z udziałem majeranku rzeczywiście może się okazać wystarczająca.
Najlepiej jest przygotować sobie inhalację z majeranku. W tym celu zalewamy dwie łyżki przyprawy wrzącą wodą w misce, następnie od razu pochylamy się nad nią i zakrywamy sobie głowę ręcznikiem. Przez kilka minut spokojnie, ale głęboko oddychamy, nie przejmując się kaszlem. Taką inhalację należy przeprowadzać 2-3 razy dziennie przez kilka dni.
Jeszcze łatwiejszą metodą leczenia kaszlu z wykorzystaniem majeranku jest dodanie tej przyprawy do kąpieli. W tym celu jednak należy sięgnąć po olej majerankowy, który można kupić w sklepie ze zdrową żywnością. Olej można też przygotować we własnym zakresie, po prostu dodając wywar z majeranku do ulubionego olejku eterycznego.
W przypadku dzieci dobre efekty może przynieść nacieranie klatki piersiowej olejkiem majerankowym. Robimy to wieczorem, tuż przed zaśnięciem, koniecznie wcześniej mieszając olejek z innym tłuszczem, na przykład olejem słonecznikowym czy oliwą z oliwek. To nie tylko pomoże na kaszel, ale również ułatwi oddychanie w przypadku zatkanego nosa.