Jak stosować leki z ibuprofenem?

Maciej Piwowski
13.05.2021

Ibuprofen jest bardzo popularną substancją czynną stosowaną w lekach o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można ją znaleźć w dziesiątkach produktów dostępnych na rynku. Zanim jednak po nie sięgniesz musisz wiedzieć, jak bezpiecznie stosować leki z ibuprofenem. Podstawowe zasady omawiamy w naszym poradniku.

Czym dokładnie jest ibuprofen?

Ibuprofen to substancja zaliczana do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadkach okazjonalnego bólu, na przykład wywołanego jakimś urazem, migreną czy niewyspaniem. Może być również stosowany w stanach przeziębieniowych i grypowych oraz w procesie leczenia najróżniejszych infekcji.

Dużą zaletą leków z ibuprofenem jest to, że są one dostępne bez recepty. Często można je kupić nie tylko w aptekach, ale też na stacjach benzynowych czy w dyskontach spożywczych. Ibuprofen jest uznawany za dość bezpieczny lek, można go więc podawać nawet dzieciom już od 6. miesiąca życia.

Popularne leki z ibuprofenem

Ibuprofen znajdziemy nie tylko w standardowych lekach w formie tabletek, ale też w syropach czy saszetkach, a nawet w maściach i żelach. Stosuje się go w lekach przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze nazwy handlowe preparatów zawierających ibuprofen:

  • Ibuprom,
  • Ibufen,
  • Nurofen,
  • IbuTeva,
  • Ibumax,
  • Aprofen Forte,
  • Ibupar,
  • Ibuprex,
  • MIG.

Sięgaj po ibuprofen z głową

Nie wszyscy wiedzą, że leki z ibuprofenem są przeznaczone do stosowania krótkotrwałego. Oznacza to, że należy po nie sięgać maksymalnie przez 3 dni z rzędu. Jeśli po tym czasie objawy nie ustąpią, trzeba zgłosić się do lekarza w celu ustalenia źródła problemu. Nigdy nie powinno się przedłużać stosowania ibuprofenu na własną rękę, ponieważ lek może maskować objawy poważnej choroby.

Leki z ibuprofenem zawsze stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta, zwracając uwagę przede wszystkim na dawkowanie, które zostało opisane w dołączonej ulotce. Ilość substancji czynnej dobieramy w zależności od masy ciała.

Maksymalna dobowa dawka ibuprofenu dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia wynosi 1200 mg, tj. do 6 tabletek 200 mg przyjmowanych co 4 godziny.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.