Jak rozpoznać zapalenie spojówek?

Krzysztof Jagielski
23.03.2021

Zapalenie spojówek, czyli "choroba czerwonych oczu" może przytrafić się każdemu. To jedno z najczęściej występujących schorzeń oczu. Choć na ogół nie jest to choroba groźna i ma łagodny przebieg, bez wdrożenia w odpowiednim czasie działań leczniczych może przynieść poważniejsze konsekwencje zdrowotne. Warto być więc czujnym na objawy zapalenia spojówek, aby móc je obserwować i w porę zwrócić się o pomoc do okulisty. Jak rozpoznać chorobę?

Objawy zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek to nie tylko charakterystyczne zaczerwienienie gałki ocznej. To także pieczenie i swędzeniu oczu, które często wywołuje w nas odruch ich pocierania. Poza tym występuje także łzawienie i światłowstręt. Niektóre osoby skarżą się na nieprzyjemne poczucie, jakby w ich oku utkwiło ciało obce. Czasem można spotkać się też z wydzieliną ropną, obrzękiem powiek czy zwężaniem szpary powiekowej. Zapalenie spojówek jest najczęściej wywoływane przez infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Może być także wynikiem alergii. Warto wspomnieć, że osoby noszące soczewki kontaktowe są bardziej narażone na występowanie zapalenia spojówek. Schorzenie może być wówczas reakcją na obecność ciała obcego w oku. Polecamy artykuł na temat zapalenia spojówek dostępny na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/zapalenie-spojowek.

Jak poradzić sobie z zapaleniem spojówek?

Jeśli zapalenie spojówek ma ostry przebieg i objawy są wyjątkowo dokuczliwe, nie ma co zwlekać z wizytą u okulisty. W większości przypadków choroba ma jednak łagodny przebieg i do dwóch tygodni mija samoistnie. Zaleca się w tym czasie przemywanie oka solą fizjologiczną. Należy unikać kontaktu rąk z oczami, a także z substancjami o działaniu drażniącym lub uczulającym. Należy również zrezygnować na jakiś czas z noszenia soczewek.

Soczewki a zapalenie spojówek

Osoby noszące soczewki są bardziej podatne na zapalenie spojówek. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, soczewki powinny być należycie przechowywane oraz czyszczone. Nie bez znaczenia jest również ich jakość. Warto sięgnąć po sprawdzone soczewki, na przykład produkowane przez Acuvue. To marka, która cieszy się ogromnym zaufaniem wśród specjalistów i jest przez nich rekomendowana. Solidność soczewek Acuvue oraz ich odpowiednia pielęgnacja znacząco zmniejszą ryzyko występowania zapalenia spojówek, a jednocześnie zapewnią kompleksową ochronę oczu przed promieniowaniem UV i będą komfortowe do noszenia na co dzień.

Zapalenie spojówek to choroba, której doświadczył każdy z nas. Na ogół ustępuje ono samoistnie, ale lepiej trzymać rękę na pulsie i obserwować rozwój objawów. Warto także dbać o higienę oczu, zwłaszcza jeśli przebywamy w nieprzyjaznym środowisku, gdzie znajduje się dużo kurzu i pyłu bądź mamy do czynienia z ostrym światłem i silnym wiatrem. Dłużej utrzymujące się objawy nie powinny być ignorowane.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie