Jak rozpoznać i leczyć uszkodzenie łąkotki?

Krzysztof Jagielski
27.03.2020

W stawie kolanowym pomiędzy kością udową a piszczelową umiejscowione są dwie łąkotki: przyśrodkowa i boczna. Do ich istotnych funkcji, umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie stawu kolanowego, należy przenoszenie obciążeń, absorpcja drgań i wstrząsów, stabilizacja mechaniczna, rozprowadzenie płynu stawowego i zwiększenie przylegania powierzchni stawowych. Należyte dopasowanie powierzchni stawu kolanowego umożliwia rotację w zgiętym stawie kolanowym, poprzez przesuwanie się ich na powierzchni stawowej górnej kości piszczelowej. Łąkotki są od przodu połączone przez więzadło poprzeczne kolana. Dość delikatna struktura łąkotki oraz jej umiejscowienie sprzyjają częstym urazom i kontuzjom tego drobnego, ale istotnego dla działania kolana elementu. Uszkodzenia łąkotki są najczęściej spowodowane przez zbyt intensywną aktywność ruchową lub przez zmiany zwyrodnieniowe u pacjentów z przewlekłą niestabilnością więzadłową i u osób starszych.

Jakie są objawy uszkodzenia łąkotki?

Typowym objawem uszkodzenia łąkotki jest ból kolana wzmagający się w trakcie wzmożonego wysiłku lub bezpośrednio po nim. Można zaobserwować ograniczenie ruchomości kolana i jego blokadę. Uszkodzenie łąkotki powoduje gromadzenie się w stawie znacznej ilości płynu a efektem jest pojawiająca się opuchlizna. Mogą pojawić się nieoczekiwane efekty dźwiękowe w postaci trzasków i chrupnięć w kolanie. Uraz łąkotki może też powodować poczucie przeskakiwania i usztywnienia w kolanie. W trakcie zablokowania kolana pacjent ma problem z wyprostowaniem i zgięciem kolana. Objawy zależą od rodzaju i miejsca uszkodzenia łąkotki. Objawy bólowe mogą pojawiać się w różnych miejscach stawu kolanowego. W celu dokładnego zlokalizowania urazu lekarz zleca wykonanie testu łąkotkowego. Wykonuje się badanie ultrasonograficzne, a w razie potrzeby rezonans magnetyczny.

W oparciu o wyniki obrazowych badań w połączeniu z objawami klinicznymi lekarz stawia diagnozę.

Leczenie uszkodzonej łąkotki

Łąkotka jest słabo ukrwiona i w związku z tym trudno się goi więc praktycznie wykluczone jest leczenie zachowawcze. W większości przypadków konieczny jest zabieg artroskopowy leczenie chirurgiczne. Jeszcze niedawno w razie uszkodzenia łąkotki wykonywano zabieg meniscektomii całkowitej. Ze statystyk zmian zwyrodnieniowych i powikłań po całkowitym usunięciu łąkotki jednoznacznie wynika, że zabieg ten jest niewskazany. W nowoczesnej medycynie priorytetem jest zachowanie po zabiegu maksymalnie dużej części łąkotki. Resekcję ogranicza się jedynie do zniszczonej części Łąkotki. Zabiegi przeprowadzane są metoda artroskopową. Po małoinwazyjnym zabiegu konieczna jest specjalistyczna rehabilitacja. Po częściowej resekcji łąkotki powrót do pełnej aktywności fizycznej jest możliwy po upływie 2-4 tygodni.

Gdzie można wyleczyć uszkodzoną łąkotkę?

W wyborze kliniki wykonującej zabieg należy kierować się możliwością kompleksowego wykonania zabiegu i przeprowadzenia rehabilitacji. Ważne jest doświadczenie personelu medycznego i wyposażenie placówki w wysoko specjalistyczny sprzęt. Wymienione warunki spełnia mieszcząca się w Warszawie klinika ortopedii i traumatologii Carolina Medical Center specjalizująca się w medycynie sportowej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie