Jak przyspieszyć gojenie się siniaków?

Krzysztof Jagielski
30.10.2020

Siniaki są nie tylko bolesne, ale też bardzo nieestetyczne. Chcąc je ukryć musimy zakładać odpowiednie ubrania, co szczególnie w okresie letnim może być dość problematyczne. Generalnie siniaki są wchłaniane przez organizm samoistnie – zwykle zajmuje to około 1-2 tygodni. W tym czasie następuje zmiana koloru sińca, aż do jego całkowitego zniknięcia. Nie wszyscy jednak chcą czekać na zakończenie tego procesu. Jeśli musisz szybciej pozbyć się siniaka, bo np. planujesz wielkie wyjście, to wypróbuj te całkiem skuteczne sposoby na przyspieszenie gojenia się siniaków.

Kompresy

Najlepsze są te na bazie octu lub sody oczyszczonej. Do około 100 ml wody dodaj odrobinę octu lub łyżeczkę sody, wymieszaj, a następnie nasącz roztworem bawełniany ręcznik czy gazik. Przykładaj do siniaka na 10-15 minut.

Okłady

Tutaj proponujemy okład z czosnkiem i oliwą. Do wykonania mikstury potrzebujesz 5 ząbków czosnku i 2 łyżek oliwy. Rozgnieć ząbki, dodał oliwę i dokładnie wymieszaj, a następnie posmaruj uzyskaną mazią miejsce stłuczenia. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie stosować tej metody na sińce z otwartymi ranami czy widocznymi uszkodzeniami skóry.

Innym skutecznym okładem jest ten na bazie zwykłej ciepłej wody. Po około 24 godzinach od wystąpienia stłuczenia zacznij przykładać do sińca np. rozgrzany ręcznik czy termofor. Dzięki temu poprawi się krążenie krwi, co powinno znacząco przyspieszyć wchłonięcie się siniaka.

Lód

Stary, sprawdzony sposób, który bez problemu możesz wykorzystać w domu. Przygotuj sobie woreczek z lodem lub zawiń kostki lody w bawełnianą ściereczkę. Następnie wystarczy już tylko przykładać lód do obolałego miejsca. To nie tylko przyspieszy wchłonięcie się siniaka, ale także uśmierzy ból.

Unoszenie kończyny

W przypadku sińców, które pojawiły się na nodze lub ręce, dobrym sposobem na przyspieszenie wchłonięcia będzie unoszenie kończyny – dzięki temu krew zacznie odpływać w kierunku serca, a stłuczenie szybciej wyblaknie.

Liście kapusty

Sposób, który jest doskonale znany kobietom karmiącym piersiom, mającym problemy z obolałymi sutkami i zatorami mlecznymi. Liście kapusty są bardzo bogatym źródłem witaminy C, która wykazuje działanie zmniejszające krwiak. Przykładaj świeży liść kapusty w miejsce stłuczenia kilka razy dziennie – możesz również zastosować taki okład na noc, zabezpieczając kapustę zwykłym bandażem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.