Jak przygotować się do wakacyjnego opalania?

Mateusz Nowak
21.04.2021

Jeśli wakacje kojarzą Ci się z błogim wylegiwaniem się na plaży, a najlepszą pamiątką z urlopu jest piękna opalenizna, to zawczasu przygotuj swoją skórę do intensywnego kontaktu z promieniowaniem słonecznym. Stosując się do kilku prostych zasad możesz nie tylko uniknąć poważnych problemów skórnych, ale też cieszyć się znacznie efektowniejszym brązem. Szczegóły sprawdzisz w naszym poradniku.

Przejdź na odpowiednią dietę

Najlepiej na około 2 miesiące przed planowanym urlopem włączyć do diety produkty zasobne w przeciwutleniacze. Mają one właściwości ochronne, zabezpieczając skórę przed działaniem wolnych rodników. Jeśli chodzi o konkretne przeciwutleniacze, to najbardziej wskazany jest beta-karoten, który znajdziesz w takich produktach spożywczych, jak:

  • marchew,
  • pomidory,
  • dynia,
  • czerwona papryka,
  • morele,
  • brzoskwinie,
  • pomarańcze.

Zrezygnuj z niektórych zabiegów kosmetycznych

Przed planowaną ekspozycją na słońce nie zaleca się poddawać ciała takim popularnym zabiegom, jak chociażby mikrodermabrazja, peelingi chemiczne czy zabiegi laserowe (w tym laserowe usuwanie niechcianego owłosienia). Mają one wpływ na stan skóry, przez co staje się ona znacznie wrażliwsza na działanie różnych czynników środowiskowych, w tym oczywiście promieniowania słonecznego.

Odwiedź dermatologa

Jeśli masz na ciele jakieś znamiona, to koniecznie udaj się do dermatologa na ich kontrolę. Lekarz oceni, czy znamiona wymagają specjalnej ochrony przed słońcem lub może kwalifikują się do drobiazgowej diagnostyki w kierunku nowotworów. Nie bagatelizuj nawet drobnych pieprzyków!

Zainwestuj w dobre kremy z filtrem ochronnym

I absolutnie ich nie żałuj. Wskazane jest, aby podczas dwutygodniowego urlopu w ciepłych krajach zużyć nawet dwie 250-mililitrowe tubki kremu – to wcale nie jest przesada. Krem z filtrem aplikuj obficie, nakładając świeżą warstwę po każdorazowym wyjściu z wody. Warto uzupełniać ochronę średnio co 2 godziny pobytu na słońcu. Z kolei po opalaniu zafunduj swojej skórze łagodzący balsam, który intensywnie ją nawilży oraz pomoże pozbyć się podrażnień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.