Jak prawidłowo przechowywać suplementy diety?

Piotr Kowalczyk
25.01.2021

Suplementy diety, choć formalnie nie zaliczamy ich do grupy leków, wciąż pozostają środkami farmakologicznymi, które wymagają odpowiedniego przechowywania. Nie należy tutaj bagatelizować zaleceń producenta, ponieważ może się to skończyć tym, że suplement przestanie być zdatny do spożycia, a nawet może wywołać niepożądane skutki uboczne. Jak zatem prawidłowo przechowywać suplementy diety? Kilka wskazówek i podstawowych zasad znajdziesz w naszym poradniku.

Po pierwsze: przeczytaj ulotkę

Wiemy, że prawie nikt tego nie robi, ale uwierz, że w tym przypadku warto. Z ulotki dowiesz się nie tylko, jakie jest zalecane dawkowanie suplementu diety, ale też w jaki sposób należy go przechowywać. To naprawdę nie jest bez znaczenia. Zwróć uwagę, że część suplementów przechowuje się w lodówce, część w temperaturze pokojowej. Musisz to wiedzieć, zanim schowasz produkt np. do szafki w kuchni.

Dlaczego to takie ważne?

Nieprawidłowo przechowywany suplement diety może przede wszystkim Ci zaszkodzić. Większość tego typu produktów bazuje na surowcach roślinnych, które nie mogą mieć stałego kontaktu z np. silnym promieniowaniem słonecznym. Działanie nieprawidłowo przechowywanego suplementu jest nieprzewidywalne.

Kolejnym argumentem jest to, że źle przechowywany suplement może po prostu niewiele Ci dać. Jeśli przyjmujesz go zgodnie z zaleceniem lekarza, przykładowo w celu podniesienia poziomu żelaza w organizmie, to musisz sobie zdawać sprawę z faktu, iż sposób przechowywania ma kolosalny wpływ na działanie produktu.

Jak zatem przechowywać suplementy?

Zdecydowana większość tego typu produktów powinna być przechowywana w oryginalnym opakowaniu – jeśli jest to suplement w tabletkach, to lepiej nie wyjmuj ich wszystkich i nie przesypuj na przykład do plastikowego pojemniczka.

Suplementy z reguły należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, czyli w takim, w którym nie operuje słońce. Idealnie nadaje się do tego zamykana szafka w kuchni czy na przykład szuflada w stoliku nocnym. Zwróć również uwagę na temperaturę, w jakiej należy trzymać suplement. Jeśli producent zaleca, aby było to mniej niż 25 stopni Celsjusza, to zrezygnuj z pomysłu trzymania suplementu w łazience, gdzie zwykle jest najcieplej.

I na koniec najważniejsza kwestia: suplementy diety należy przechowywać tak, aby nie miały do nich dostępu dzieci oraz zwierzęta domowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.