Jak poradzić sobie z trądzikiem na plecach?

Remigisz Szulc
09.12.2020

Trądzik jest bardzo przykrym problemem estetycznym, z którym trudno się walczy – a już szczególnie, gdy mówimy o osobach dojrzałych. Ci ciekawe, brzydkie krostki pojawiają się nie tylko na twarzy, ale też na innych częściach ciała, w tym na plecach. Jeśli masz ten problem, to nic dziwnego, że wstydzisz się rozebrać na plaży czy nosić bluzki z dekoltem z tyłu. Na szczęście z trądzikiem na plecach można sobie poradzić. Jak należy z nim postępować? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Zacznij od wizyty u kosmetologa

Ważne, aby był to kosmetolog, a nie tylko kosmetyczka. Kosmetolog ma znacznie większą wiedzę z zakresu dermatologii, co pozwoli mu szybko i precyzyjnie ustalić przyczynę trądziku na plecach. Może być ona banalna i mieć związek chociażby z noszeniem nieodpowiednich ubrań (bluzki ze sztucznego materiału, zbyt grube swetry etc.). W grę mogą jednak wchodzić także czynniki chorobowe. W takiej sytuacji kosmetolog skieruje Cię do dermatologa, który wdroży odpowiednią antybiotykoterapię.

Jeśli farmakologia nie będzie konieczna, to kosmetolog najpewniej zaproponuje Ci serię peelingów złuszczających oraz regenerujących skórę. Celem jest przeciwdziałanie łojotokowi, który stanowi główną przyczynę powstawania trądziku na plecach.

Co możesz zrobić w domu?

Jeśli nie masz wielkiego problemu z trądzikiem na plecach, a raczej obserwujesz u siebie pojedyncze krostki, to śmiało możesz wypróbować domowe metody terapii. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj chociażby popularna maść cynkowa. Łagodzi ona stany zapalne oraz przesusza krostki. Bardzo ważne jest przy tym, aby powstrzymać się przed ich wyciskaniem i rozdrapywaniem, bo to tylko pogorszy sprawę.

W domowym zaciszu możesz również zafundować sobie peeling. Do jego wykonania pewnie będzie Ci potrzebna asysta drugiej osoby, na przykład partnera, bo jednak mamy ograniczony dostęp do własnych pleców. Gotowe peelingi możesz kupić w drogerii, ale nie ma również przeciwwskazań, by zrobić go samodzielnie – na przykład na bazie fusów z kawy czy zwykłego cukru. Taki peeling rób 2 razy w tygodniu.

Dodatkowo zalecane jest stosowane antybakteryjnej i przeciwzapalnej maski na skórę pleców. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj ta najprostsza, czyli drożdżowa. Do jej wykonania potrzebujesz tylko drożdży spożywczych (w kostce) oraz odrobiny mleka. Maskę nakładaj raz w tygodniu – efekty powinny być co najmniej zadowalające.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.