Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Krzysztof Jagielski
11.06.2019

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, dotyczy to także higieny jamy ustnej. Nieświeży oddech to tylko jeden z wielu problemów. Jakie inne konsekwencje mogą czekać palaczy?

Czerniejący uśmiech

Przebarwienia i nalot na naszych zębach to pierwszy, widoczny od razu skutek palenia papierosów. Decydujący wpływ na taki stan rzeczy mają substancje smoliste zawarte w papierosach. Profesjonalne zabiegi wybielające nie przynoszą spodziewanych efektów lub działają bardzo krótko. Uśmiech jest naszą wizytówką, ma wpływ na to jak jesteśmy postrzegani. Ma to także przełożenie na nasze życie zawodowe i osobiste. Zmiana barwy naszego uzębienia jest nieodłącznym elementem skutków palenia tytoniu.

Próchnica atakuje

Nikotyna zawarta w papierosach odpowiada za proces uzależnienia. Ale nie tylko. Przyspiesza w stopniu znacznym rozwój próchnicy. Higiena jamy ustnej staje się bardzo mocno zagrożona. Próchnica sama w sobie jest bardzo groźna. Prowadzi do procesu powstawania ubytków, niszczenia zębów, a w kosnekwencji do ich wypadania. Może także prowadzić do różnego rodzaju powikłań, które będą oddziaływać na cały nasz organizm. Nikotyna znacznie przyśpiesza wszelkie procesy próchnicze- zwiększając tym samym zagrożenie dla naszego zdrowia.

Dziąsła narażone na choroby

Zdrowe dziąsła? Nie jest to możliwe jeśli palimy papierosy. Palenie ogólnie obniża odporność naszego organizmu na różnego rodzaju infekcje. To sprawia, że w przypadku zapalenia dziąseł jego przebieg będzie dla palaczy dużo cięższy. Ponadto jednym z początkowych objawów tej choroby jest krwawienie z dziąseł. Nikotyna zmniejsza dopływ krwi do naczyń, redukując tym samym krwawienie. A to bardzo utrudnia wczesną diagnostykę, a co za tym idzie- możliwość wdrożenia leczenia odpowiednio wcześnie.

Świeży oddech jest bardzo ważny

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na świeżość naszego oddechu. Bardzo często nie pomagają nawet pasty do zębów adresowane do palaczy. Przykry zapach z ust, to wiele komplikacji i przykrych sytuacji w naszym życiu codziennym. Ma to także wpływ na to, jak jesteśmy odbierani przez nasze otoczenie.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite rzucenie palenia. W innej sytuacji mogą także pomóc płyny do płukania jamy ustnej. Dzięki nim możemy zachować świeży oddech. Dodatkowo zawierają składniki, które dbają o dziąsła i przeciwdziałają próchnicy. Jeśli palimy papierosy, to decyzję o zakupie i regularnym stosowaniu odpowiedniego płynu do higieny jamy ustnej powinniśmy podjąć jak najszybciej.

Znajdź odpowiedni produkt na www.listerine.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.