Jak odróżnić alergię od infekcji?

Maciej Piwowski
23.05.2022

Alergia wziewna jest bardzo często mylona z infekcją wirusową, na przykład z przeziębieniem. Przez to wiele osób latami ignoruje ewidentne objawy alergiczne i zwleka z poddaniem się testom. Warto zatem wiedzieć, jak odróżnić alergię od infekcji – nie jest to wcale takie trudne, a szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Katar

To właśnie katar, a dokładnie jego rodzaj, pozwala nam wstępnie ustalić, czy mamy do czynienia z alergią czy może z np. przeziębieniem. W przypadku alergii katar jest wodnisty i utrzymuje taką postać przez długi czas. Katar towarzyszący infekcji wirusowej zawsze stopniowo gęstnieje, a ten wskazujący na infekcję bakteryjną może mieć zielonkawy lub żółtawy kolor, jest trudny do wydmuchania, wymaga stosowania kropli obkurczających śluzówkę.

Łzawienie oczu

Ten objaw praktycznie nigdy nie towarzyszy przeziębieniu czy innej infekcji wirusowej, stąd łzawienie oczu można od razu przypisać reakcji alergicznej organizmu. Poza łzawieniem alergik może zauważyć u siebie pieczenie oczu, uczucie suchości oraz zaczerwienienie i swędzenie. Objaw ten ustępuje w momencie przerwania kontaktu z alergenami.

Okoliczności, w jakich występują objawy

To kluczowa kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę chcąc odróżnić alergię od infekcji wirusowej. W przypadku infekcji objawy chorobowe utrzymują się przez cały czas, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, w pracy, w sklepie czy na spacerze.

Z kolei objawy alergiczne występują wyłącznie w momencie ekspozycji na alergeny. Gdy jest to alergia na pyłki roślinne, to alergik od razu poczuje się lepiej po powrocie do domu. Odwrotnie zareaguje osoba uczulona na alergeny roztoczy kurzu domowego, której ulgę przyniesie dopiero wyjście z domu na świeże powietrze.

Brak podwyższonej temperatury ciała

Alergii nie towarzyszy podwyższona temperatura ciała, choć alergik może mieć wrażenie, że jest rozpalony, rozbity, zupełnie tak, jakby był przeziębiony czy miał grypę. Podwyższona temperatura ciała lub wręcz gorączka jednoznacznie wskazuje na infekcję, z którą organizm próbuje sobie poradzić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.