Jak obniżyć koszt zakupu leków?

Krzysztof Jagielski
04.02.2023

Nie ma co ukrywać, że leki są bardzo drogie – doskonale wiedzą o tym osoby chorujące przewlekle, które regularnie muszą wykupywać preparaty przepisane przez lekarza. Niemiłe zaskoczenie w aptece mogą przeżyć również ci, którzy kupują leki okazjonalnie, na przykład w celu wyleczenia infekcji czy poradzenia sobie z bólem i stanem zapalnym. W naszym poradniku prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na obniżenie kosztu zakupu leków.

Zawsze zapytaj farmaceutę o tańszy zamiennik

To najprostszy sposób, z którego korzysta zaskakująco mało osób. Nie ma się czego wstydzić: jeśli widzisz, że lek przepisany przez lekarza jest bardzo drogi, to od razu zapytaj farmaceutę o tańszy zamiennik, który ma identyczny skład, natomiast np. nie stoi za nim cała marketingowa otoczka lub jest po prostu refundowany.

Poszukaj najtańszej apteki w okolicy

Pewnie, że najwygodniej jest wykupić leki w aptece za rogiem, natomiast musisz sobie zdawać sprawę z tego, że różnice cenowe pomiędzy aptekami działającymi w tym samym mieście potrafią być ogromne – w grę wchodzi oszczędność nawet kilkunastu złotych na opakowaniu jednego leku.

O najtańsze apteki w okolicy zapytaj na lokalnej grupie faceboowej lub poproś o wskazówki znajomego seniora, który na pewno ma dobrze „opanowane” cenniki aptek.

Z pomocą farmaceuty zmień wielkość opakowania

Często jest tak, że wysoka cena leku wynika z wielkości opakowania. Lekarze mają tendencję do przepisywania leków „na zapas”, zalecając kontynuowanie terapii w razie potrzeby. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to poproś farmaceutę o wskazanie mniejszego opakowania, które wystarczy na podstawowy okres leczenia.

Nie kupuj leku, który masz już w domu

Ważne jest także to, aby przed wizytą w aptece sprawdzić swój stan posiadania. Może się okazać, że masz już przepisany przez lekarza lek lub jego zamiennik (o którym zapomniałeś), dlatego nie ma sensu ponownie wydawać pieniędzy.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie