Jak kobiety tracą włosy...

Jerzy Biernacki
07.10.2020

Nadmierne wypadanie włosów u kobiet może mieć wiele przyczyn. Najczęstszymi z nich są: nadmierny stres, zmiany hormonalne (np. w wyniku porodu) oraz uwarunkowania genetyczne.

Łysienie androgenowe u kobiet

Jednym z typów łysienia uwarunkowanych genetycznie jest łysienie androgenowe. Pierwszym objawem tego typu łysienia jest przerzedzenie włosów na przedziałku. Zdarza się, że łysieniu tego typu towarzyszy pojawienia się nadmiernego owłosienia na twarzy, klatce piersiowej oraz na brzuchu. Przyczyną schorzenia jest nadmierna reakcja na pochodną testosteronu DHT. Łysienie tego typu poddaje się kuracji. Jeśli jednak pacjentka jest wyjątkowo oporna lub łysienie tego typu współgra z wypadaniem włosów o innym podłożu, wówczas potrzebna jest klinika przeszczepu włosów, gdzie można uzupełnić ubytki. Warto zajrzeć na stronę przykładowej kliniki, takiej jak na przykład San-Medical, gdzie regularnie odbywają się zabiegi przeszczepiania włosów oraz przekonać się, jakie sukcesy mają medycy zajmujący się przywracaniem naturalnej fryzury https://www.san-medical.pl.

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to przypadłość osób młodych (zwykle do 30 roku życia). Podłożem schorzenia jest zapalenie mieszków włosowych, które, działając wadliwie, nie są w stanie transportować substancji odżywczych do włosa i utrzymywać go w dobrej kondycji, a w skrajnym przypadku, nawet przy życiu. Łysienie plackowate rozpoznamy po pojawieniu się łysych plam na powierzchni skóry głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty wszystkich włosów i niełatwo o ich odnowę. Pacjentów tracących włosy na tym tle gości często klinika przeszczepu włosów Sunmedical. 

Inne przyczyny wypadania włosów to nieodpowiednio przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne i upiększające. Nadmierne obciążenie środkami chemicznymi służącymi do wykonywania trwałej ondulacji, czy rozjaśniania włosów to bardzo częsta przerzedzenia włosów. Zdarza się, że kobiety, które zbyt długo trzymały głowę pod gorącą suszarką również trafiają finalnie do kliniki z koniecznością wykonania zabiegu przeszczepu, bo doszło do głębokiego oparzenia skóry. 

Stres

Jeśli przyczyną wypadania włosów jest nadmierny stres, warto wspomóc farmakologiczne oraz zabiegowe leczenie psychoterapią. Odpowiednie reagowanie na sytuacje stresujące pozwala obniżyć napięcie, a co za tym idzie: zminimalizować zjawisko wypadania włosów.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.