Jak długo należy przyjmować leki?

Mateusz Nowak
20.01.2021

Długość trwania farmakoterapii zawsze określa lekarz prowadzący. To on powinien poinformować pacjenta, przez jaki czas musi zażywać przepisane środki, aby rzeczywiście zakończyć leczenie i poczuć poprawę. Teoria sobie a życie sobie. Pacjenci zbyt często wchodzą w rolę lekarza i samodzielnie decydują o tym, czy nadal przyjmować leki czy może jednak można je już odstawić. To bardzo groźny błąd, który może mieć poważne konsekwencje.

Dlaczego należy przejść farmakoterapię do samego końca?

Najłatwiej będzie wyjaśnić to na przykładzie antybiotyków, bo to one zwykle są odstawiane przez pacjentów przed czasem. Jeśli lekarz przepisał nam antybiotyk na 7 dni, to zwykle pacjent odczuwa wyraźną ulgę już po przyjęciu 2-4 dawek leku. To sprawia, że pojawia się pokusa przerwania leczenia – w końcu tyle czyta się o szkodliwości antybiotyków.

Efekt jest niestety taki, że infekcja nie zostaje wyleczona i może pozostać uśpiona lub też – to bardziej prawdopodobne – wrócić ze zdwojoną siłą. Przerywanie antybiotykoterapii jest również jedną z przyczyn poważnego problemu, jakim jest antybiotykoodporność bakterii. Cenę za to zapłacimy w przyszłości i będzie ona bardzo wysoka.

Zapomniałeś przyjąć lek? Sprawdź, co robić

Każdemu może się zdarzyć pominąć dawkę leku, czy to z zapominalstwa, czy braku możliwości połknięcia tabletki. W takiej sytuacji nie należy panikować, ani tym bardziej rezygnować z dalszej terapii. Lek przyjmujemy tak szybko, jak to możliwe, a kolejną dawkę po minięciu zalecanego czasu od przyjęcia poprzedniej. Nic się więc tutaj nie zmienia, poza godzinami dawkowania leków.

Leki przepisane na stałe

Osobną kategorię stanowią farmaceutyki, które pacjenci muszą przyjmować regularnie, by utrzymać w ryzach nieuleczalną chorobę. Najczęściej są to leki przeciwnowotworowe, na nadciśnienie, przeciwzakrzepowe czy na cukrzycę i cholesterol. Ich nigdy nie wolno odstawiać bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli w trakcie przyjmowania takich leków pojawią się jakieś niepokojące efekty uboczne, należy udać się do lekarza i mu o tym powiedzieć. Wówczas lekarz przepisze pacjentowi lek alternatywny, o takiej samej skuteczności, natomiast potencjalnie lepiej tolerowany przez organizm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.