Jak długo mogę nosić tampon?

Krzysztof Jagielski
10.04.2019

Młode dziewczyny, które zaczęły miesiączkować, i zdecydowały się na tampony, często zastanawiają się, jak należy je aplikować oraz jak często trzeba je wymieniać. Informacje takie są przydatne i pomogą odpowiednio zadbać o higienę oraz o samopoczucie w trakcie okresu. Poniżej znajduje się kilka praktycznych porad i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, związane z używaniem tamponów.

Jak założyć tampon

Wiele dziewczyn może mieć na początku obawy przed prawidłowym zaaplikowaniem tamponów. W rzeczywistości jest to proste i po kilku aplikacjach nie powinno sprawiać kłopotu. Na opakowaniu zawsze umieszczona jest czytelna instrukcja, z którą dobrze jest się zapoznać przed pierwszym użyciem.

Na początku należy dokładnie umyć ręce, a następnie znaleźć wygodną pozycję. Można na przykład stanąć z jedną nogą opartą o wannę lub usiąść na toalecie. Kolejny krok to odpakowanie tamponu. Trzeba usunąć folię, zgodnie z kierunkiem strzałek, od strony sznurka do góry. Gdy tampon jest już rozpakowany, należy go delikatnie wsunąć palcem w głąb pochwy - najgłębiej jak się da. W sytuacji, gdy odczuwalny jest opór, można lekko zmienić kierunek wprowadzania. Bardzo ważne jest, by pamiętać, aby sznurek pozostał na zewnątrz.

Prawidłowo zaaplikowany tampon, który znajduje się w środkowej części pochwy, nie powinien być odczuwalny, ani sprawiać dyskomfortu w trakcie poruszania się. Po aplikacji należy ponownie umyć ręce. Nastolatki, które używają tamponów po raz pierwszy, powinny stosować najmniejszy ich rozmiar.

Jak długo nosić tampon

Częstotliwość, z jaką powinno wymieniać się tampony, uzależniona jest od obfitości danej miesiączki. Zmiana powinna następować w momencie, gdy używany tampon już się wypełnił. To, że jest on gotowy do wymiany, można łatwo sprawdzić, lekko pociągając za sznurek. Jeżeli tampon poruszy się, należy go wymienić, a w przypadku gdy pozostaje nieporuszony, może nadal być używany.

W początkowych dniach miesiączki, gdy krwawienie jest najmocniejsze, może okazać się, iż tampon trzeba zmieniać co kilka godzin. Natomiast gdy okres ulegnie zmniejszeniu, czas, w jakim należy dokonać wymiany, wydłuża się. Dobrze jest także stosować odpowiednią do swoich potrzeb wielkość tamponów, dopasowanych do obfitości miesiączki. W sprzedaży dostępna jest ich duża różnorodność, począwszy od wersji mini przeznaczonych dla nastolatek. W trakcie nocy nie ma potrzeby częstego wymieniania tych środków higieny. Tampony na noc zakładamy przed snem, a usuwamy bezpośrednio po przebudzeniu.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.