Jak dbać o zdrowie po 60? Porady dla seniora

Antoni Kwapisz
23.01.2020

O zdrowie powinno się dbać przez całe swoje życie, a dobre nawyki wprowadzone we wczesnym dzieciństwie najczęściej procentują na starość. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że z wiekiem nasz organizm się zmienia, a tym samym konieczne jest także wprowadzenie pewnych modyfikacji, które pozwolą nam cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele lat. Tylko co trzeba zrobić?

Jak dbać o zdrowie na starość?

Dbanie o zdrowie powinno zacząć się zdecydowanie wcześniej, jednak w pewnym wieku wymagane jest wprowadzenie modyfikacji, które pozwolą utrzymanie dobrej kondycji. Nasz organizm zwalnia, narządy zaczynają gorzej pracować, zmniejsza się siła mięśni i stawów. To sprawia, że konieczne jest zastanowienie się nad tym, co będzie dla nas właściwe, szczególnie gdy przekracza się już magiczną pięćdziesiątkę i sześćdziesiątkę. Porady o zdrowiu seniora publikuje serwis plus50.pl, oferując w ten sposób odpowiedzi na wiele kluczowych pytań związanych ze stylem życia w starszym wieku. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by czuć się dobrze niezależnie od tego, ile lat ma się na karku.

Zdrowa dieta dla seniora

Z pewnością jedną z istotniejszych kwestii, jaką każdy senior powinien wziąć sobie do serca, to zdrowa dieta. W pewnym wieku nasz metabolizm znacząco spada, tym samym organizm nie ma już takiego zapotrzebowania kalorycznego jak wcześniej. Dieta w wieku 60+ powinna być więc niskokaloryczna i zbilansowana, bogata w witaminy i minerały oraz ograniczająca tłuszcze, cukry i sole. Zaleca się spożywanie większej ilości warzyw i owoców, zdrowe są też orzechy, produkty z pełnego ziarna, a także białko wysokiej jakości. Nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, bezwzględnie powinno się wypijać dziennie co najmniej 2 litry płynów.

Aktywność fizyczna w wieku 60+

Osiągając pewien wiek, zauważa się wyraźny spadek sprawności fizycznej, co jednak nie oznacza, że będąc seniorem mamy całkowicie zrezygnować z ćwiczeń. Nic z tych rzeczy! Ruch jest ważny w każdym wieku, należy go jednak dostosować zarówno do naszej metryki, jak i ogólnej sprawności oraz stanu zdrowia. Zaleca się więc wychodzenie z domu i spacery, można też pokusić się o tak popularny sport, jak nordic walking i jazda na rowerze. Ćwiczyć można także w domu, codzienna gimnastyka, nawet na krześle, wspomoże utrzymanie odpowiedniej sprawności.

Profilaktyka lekarska dla seniora

Im jesteśmy starsi, tym częściej dokucza nam zdrowie, jednak niezależnie od tego, czy cierpimy na jakieś dolegliwości, czy nie, powinno się poddawać regularnym badaniom profilaktycznym. W starszym wieku jest to szczególnie ważne, ponieważ pozwala na szybszą diagnozę i podjęcie leczenia, a tym samym wydłużenie życia i poprawę jego jakości. Co jakiś czas powinno się więc wykonywać badania wzroku, słuchu, krwi, EKG, USG, a także poziomu glukozy i cholesterolu. Co kilka lat konieczne jest zrobienie badań gęstości kości, kolonoskopię oraz inne analizy diagnostyczne, które mogą ujawnić utajnione choroby.

Zdrowie seniora to też zdrowie umysłu!

W wieku 60+ spada nasza aktywność na wielu różnych płaszczyznach, nie tylko fizycznej, ale i umysłowej. Aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, należy postarać się o kontynuowanie swoich pasji, branie udziału w kreatywnych zajęciach, a także spotykanie się z innymi ludźmi. Życie towarzyskie ma naprawdę duży wpływ na psychikę, dodaje energii i sprawia, że jesteśmy spokojniejsi oraz rzecz jasna, chroni nas przed chorobami psychicznymi, jak na przykład depresja. Przy tej okazji nie można zapomnieć o zdrowym śnie i unikaniu stresów, które mogą potęgować także dolegliwości fizyczne.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.