Jak dbać o włosy zimą? Praktyczne rady nie tylko dla kobiet

Remigisz Szulc
31.01.2016

Zima nie jest ulubioną porą roku większości z nas. Mróz, wiatr, szaruga, częste zmiany temperatur – to wszystko fatalnie wpływa na ogólną kondycję ludzkiego organizmu. Szczególnie mocno i negatywnie zimowa aura odbija się na kondycji naszych włosów. Kosmyki po zimie wyglądają kiepsko, ale są sposoby, aby im w tym trudnym okresie pomóc. Jak dbać o włosy zimą? Wystarczy stosować się do kilku bardzo prostych zasad.

Chroń włosy przed mrozem

Podstawą jest noszenie zimą czapki. Owszem, nie pomaga ona w utrzymaniu nienagannej fryzury, jednak znakomicie chroni włosy przed mrozem, a to jest najważniejsze. Warto wiedzieć, że przy niskich temperaturach znacznie spada produkcja sebum – naturalnej ochrony kosmyków. Mróz prowadzi także do zwężenia naczyń krwionośnych, a w efekcie do cebulek nie docierają składniki odżywcze. Pierwsza zasada brzmi więc: noś czapkę!

Nie wybieraj jednak nakrycia głowy wykonanego ze sztucznych materiałów, bo powodują one nadmierne elektryzowanie się włosów. Najlepsze są czapki wełniane, które zapewniają również swobodny dopływ powietrza do kosmyków.

Dobra rada!

Jeśli narzekasz na bardzo intensywne elektryzowanie się włosów, zadbaj o ich nawilżenie. Po wejściu do pomieszczenia po prostu namocz dłoń i przejedź nią po głowie. Efekt będzie natychmiastowy!

Pamiętaj o zdrowej diecie

Zimą prawidłowe odżywianie ma szczególne znaczenie, nie tylko dla Twoich włosów, ale i całego organizmu. Zrezygnuj z bardzo tłustych potraw bogatych w węglowodany. Pamiętaj o owocach i warzywach – bomba witaminowa znakomicie wpłynie na kondycję Twoich kosmyków.

Bardzo dobrym pomysłem będzie jedzenie dużych ilości ryb morskich, które są bogate w cenne dla włosów minerały, jak cynk, żelazo, selen oraz witaminy D i E. Możesz także sięgnąć po suplementy diety, ale nigdy z nimi nie przesadzaj – mają one być tylko uzupełnieniem zdrowego odżywiania, a nie podstawą!

Suszarkę schowaj głęboko w szafie

Zimą wszyscy narzekamy na bardzo niską wilgotność panującą w pomieszczeniach. Przesuszone powietrze ma fatalny wpływ na włosy, dlatego zapomnij o tym, aby dodatkowo traktować je inwazyjnymi urządzeniami do modelowania fryzury. Suszarka, prostownica i lokówka muszą poczekać na wiosnę!

Dużo lepszym pomysłem będzie suszenie włosów w sposób naturalny, ale bez energicznego pocierania ich ręcznikiem. Staraj się delikatnie wyżymać kosmyki i pozwól im swobodnie pozbyć się wilgoci.

Ważne!

Pamiętaj również, aby zimą nigdy nie wychodzić na dwór z wilgotnymi włosami. Nie tylko łatwo nabawisz się przeziębienia, ale także spowodujesz łamliwość kosmyków.

Odpowiednie kosmetyki

Zimą musisz przede wszystkim dbać o nawilżanie włosów. Dlatego jeśli regularnie korzystasz z szamponu do włosów przetłuszczających się, to teraz z niego zrezygnuj. Sięgaj także po odżywki, najlepiej takie bez spłukiwania i z dużą zawartością emolientów. Dobrym pomysłem będzie również nakładanie co jakiś czas maski odżywczej.

Ciekawym i skutecznym sposobem na nawilżenie włosów jest nakładanie na ich końcówki silikonów. Tworzą one naturalną i szczelną zaporę dla suchego powietrza i pozwalają włosom utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.

Pamiętaj, że dbanie o włosy jest procesem całorocznym, jednak szczególnie dużo uwagi trzeba im poświęcić właśnie zimą. Zniszczone kosmyki trudno będzie później przywrócić do zdrowia, dlatego skup się na profilaktyce, nie oszczędzaj na kosmetykach i choć na tych kilka miesięcy zrezygnuj ze stosowania urządzeń do stylizacji.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.