Jak dbać o włosy w czasie ciąży i po porodzie? Poradnik dla mam

Marek Szydełko
25.04.2016

Spodziewasz się dziecka? Gratulacje! Pomyślałaś jednak o tym, jak na tę rewolucję w Twoim życiu zareaguje organizm? Jeśli jeszcze nie zauważyłaś u siebie żadnych negatywnych czy dziwnych zmian, to musisz być na nie przygotowana. Pierwsze, na co powinnaś zwrócić uwagę, to Twoje włosy. Jak o nie dbać w czasie ciąży? Jak poradzić sobie z osłabionymi kosmykami po porodzie? Oto kilka bardzo praktycznych rad dla każdej młodej mamy.

Włosy dają znak, że Twój organizm przechodzi ekstremalne zadanie

Ludzkie włosy można nazwać papierkiem lakmusowym organizmu. Gdy dzieje się z nimi coś niepokojącego, zawsze jest to znak, że w naszym ciele nie wszystko działa tak, jak powinno. Ponieważ jesteś w ciąży, to z pewnością spodziewasz się przybrania na wadze, pogorszenia nastroju, długiego powrotu do formy po porodzie. Koniecznie przyjrzyj się także swoim włosom i zadbaj o nie, póki jeszcze jest na to czas.

W pierwszym trymestrze ciąży kobiece włosy z reguły zaczynają się mocno przetłuszczać. Wówczas warto sięgnąć po delikatny szampon ziołowy oraz regularnie stosować odżywki i wcierki na bazie naturalnych składników. Daj sobie spokój z ciężką chemią, która na pewno w tym okresie nie jest dla Ciebie dobrym wyborem.

Jeśli jednak zauważyłaś odwrotne zjawisko, czyli nadmierne przesuszanie się włosów, to sięgnij po ziołowe specyfiki nawilżające, takie jak olejki czy napary, koniecznie na bazie owoców i z dużą zwartością kolagenu.

Nagle przychodzi wielka zmiana!

W drugim i trzecim trymestrze ciąży zdecydowana większość kobiet nie może się nadziwić, jak pięknie zaczynają wyglądać ich włosy. Nie ma w tym żadnej magii – w Twoim organizmie rośnie po prostu poziom estrogenu, hormonu powodującego zwiększanie objętości kosmyków i nadającego im blasku. Nie wszystko jednak wygląda tak jak w bajce.

W drugim trymestrze możesz zacząć uskarżać się na łupież. Nie załamuj rąk, nie sięgaj po reklamowane specyfiki, po prostu korzystaj z delikatnego szamponu ziołowego. Jeśli łupież przybierze na sile, wówczas skonsultuj się z dermatologiem – to może być oznaka jakiejś choroby skórnej.

Po porodzie pożegnaj się z pięknymi włosami

Niestety, cudowny czas drugiego i trzeciego trymestru szybko mija. Przychodzi poród, który diametralnie pogorszy kondycję Twoich włosów. Poziom estrogenów w organizmie gwałtownie spadnie, co natychmiast odbije się na wyglądzie kosmyków. Do tego dochodzi oczywiście ogólne, skrajne osłabienie organizmu po wielkim wysiłku.

Efekt? Na pewno zauważysz nadmierne wypadanie włosów i spadek ich objętości oraz utratę blasku. Pojawi się nadmierne przetłuszczenie lub przesuszenie. Włosom nie pomoże też to, że będziesz ciągle niewyspana, źle odżywiona, zmęczona i rozdrażniona. One jako pierwsze zareagują na pogorszenie Twojego stanu zdrowia.

Ciekawostka

W naprawdę skrajnych przypadkach poporodowego osłabienia włosów może wręcz dojść do sytuacji całkowitej utraty kosmyków!

Co robić?

Musisz poczekać. Sytuacja wróci do normy, gdy tylko poziom estrogenów w Twoim organizmie zostanie wyrównany. U kobiet, które nie karmią piersią, może to potrwać od 6 do 9 miesięcy. U karmiących nieco dłużej. Wówczas nie wpadaj w panikę, skup się na dziecku, ale nie zapominaj też o swoich włosach.

W tym bardzo trudnym okresie musisz wspomagać kosmyki zewnętrznymi środkami pielęgnacyjnymi. Najlepsze będą naturalne maski, wcierki i płukanki, ale nie wahaj się też sięgać po odżywkę regeneracyjną. Przede wszystkim jednak pamiętaj o swoim zdrowiu.

Odżywiaj się dobrze, staraj się wysypiać, poproś partnera o większe zaangażowanie w pielęgnację dziecka. To wszystko przyniesie najlepsze efekty i wkrótce zapomnisz już o przykrych konsekwencjach porodu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.