Jak dbać o dłonie w trakcie codziennych obowiązków

Maciej Piwowski
26.02.2018

Mycie naczyń, pranie i sprzątanie nie wpływają dobrze na stan naszych dłoni. A która kobieta nie chciałaby mieć pięknych i zadbanych rąk, by z dumą nosić ulubione pierścionki i najmodniejszy manicure?

Codzienne obowiązki to wyzwanie dla naszej skóry. Detergenty wpływają negatywnie na nasze dłonie, wysuszając je i niszcząc. Najbardziej szkodliwe są dla nich wszelkie mleczka do czyszczenia, które także ścierają powierzchnię paznokci oraz płyny do mycia podłóg i podobne środki. Jednak zrezygnować ze sprzątania nie możemy – co więc zrobić? Oczywiście najważniejsze to odpowiednio chronić i pielęgnować dłonie w trakcie i po sprzątaniu.

Często podczas prac domowych zdejmujemy pierścionki, bo stosowane detergenty są dla nich szkodliwe. Szczególnie naturalne kamienie, takie jak bursztyn czy koral źle znoszą kontakt z płynami do mycia. A jeśli szkoda nam pierścionka, który zawsze możemy wymienić – czy o wiele bardziej nie powinno nam być żal skóry dłoni, która zostaje z nami na zawsze? Dlatego podczas mycia i stosowania kosmetyków typu mleczka czyszczące czy płyny do podłóg warto ochronić delikatną skórę i paznokcie, zakładając specjalne, ochronne rękawice nitrylowe. Wybierajmy wersje bezpudrowe, które nie wysuszają naszych dłoni. Jeśli nie będzie nam przeszkadzać, możemy dodatkowo nałożyć na skórę grubszą warstwę nawilżającego kremu, dzięki czemu dodatkowo ją odżywimy i nawilżymy – rękawice zadziałają jak kompres, wzmacniając działanie kremów.

Po wykonanej pracy możemy w nagrodę dla samych siebie przygotować kąpiel w oleju dla naszych paznokci. W niewielkiej miseczce podgrzewamy olej tak, by był ciepły, ale nie gorący i zanurzamy w nim paznokcie na około 15-20 minut. Taka kąpiel rewelacyjnie wzmacnia płytkę paznokci i przyśpiesza ich wzrost. By się nie nudzić, warto włączyć ulubiony serial lub film. Po wyznaczonym czasie delikatnie osuszamy paznokcie i staramy się nie myć dłoni przez najbliższe pół godziny.

Pamiętajmy również o codziennym dbaniu o delikatną skórę rąk – przede wszystkim naszym najlepszym przyjacielem powinien stać się krem do rąk. Na co dzień warto zaopatrzeć się w nawilżający, a jeśli na zewnątrz jest zimno – z dodatkiem silikonu, który działa jak warstwa okluzyjna (nie możemy oczywiście zapomnieć o rękawiczkach). Na noc warto posmarować dłonie grubszą warstwą kremu lub nawet maścią z witaminą A. A jeśli zauważyliśmy, że skóra rąk zaczyna się starzeć – nie wachajmy się nałożyć grubszej warstwy kremu przeciwzmarszczkowego, który zwykle stosujemy na twarz. Nasze dłonie będą nam wdzięczne za taką troskę.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.