Jak alkohol szkodzi Twojej urodzie?

Mariusz Siwko
21.12.2022

Alkohol, jak wszystko inne, jest dla ludzi. Oczywiście tylko w umiarkowanych ilościach i pity od czasu do czasu. Gorzej, gdy staje się częstym składnikiem Twojej diety. Stąd już tylko krok do uzależnienia, ale pierwsze efekty nadużywania alkoholu zobaczysz w… lustrze. Sprawdź, jak pity w nadmiarze alkohol szkodzi Twojej urodzie.

Opuchnięte oczy

Jeśli sporo pijesz i z przerażeniem obserwujesz opuchnięcie powiek i worki pod oczami, to połącz kropki. Jest to bezpośredni skutek nadużywania alkoholu, który m.in. hamuje wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za prawidłową pracę nerek.

Sucha, podrażniona skóra

Każdy wie, że picie alkoholu prowadzi do odwodnienia organizmu. Dlatego po suto zakrapianej imprezie przez cały dzień męczymy się z kacem i uczuciem suchości w ustach. Cierpi na tym również Twoja skóra. Czy wiesz, że wypicie 250 ml alkoholu skutkuje wydaleniem aż 500 ml moczu? Dlatego osoby regularnie pijące obserwują u siebie suchość i podrażnienie skóry.

Zaostrzenie dermatoz

Picie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, nie jest zalecane osobom, które przechodzą leczenie różnego rodzaju dermatoz. Można tutaj wskazać na trądzik różowaty, trądzik zwyczajny czy egzemy. Alkohol powinien być również wykluczony z diety osób chorujących na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry, ponieważ zaostrza objawy tych chorób.

Pajączki

Ponieważ alkohol rozrzedza naczynia włosowate, to po wypiciu dużej ilości procentów na robimy się czerwoni na twarzy. Regularne spożywanie alkoholu może skutkować problemami z naczyniami krwionośnymi, czego konsekwencją będą np. tworzące się pod skórą pajączki.

Przyspieszenie procesów starzeniowych skóry

Ma to związek nie tylko z niedostatecznym nawilżeniem skóry, ale również z wypłukiwaniem z organizmu witaminy A oraz witamin z grupy B, które mają bezpośredni wpływ na wygląd skóry. Ich niedobory powodują widoczne postarzenie skóry, która traci elastyczność i tym samym tworzą się na niej nieestetyczne zmarszczki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.