Jaja strusie – dobry wybór na Wielkanoc?

Antoni Kwapisz
30.05.2022

Jaja strusie są na tyle rzadkim produktem spożywczym, że warto po nie sięgać tylko na specjalne okazje. Taką niewątpliwie jest Wielkanoc. Jeśli w tym roku masz ochotę zaskoczyć rodzinę i znajomych rezygnując z tradycyjnych jaj kurzych, to świetnym zamiennikiem dla nich może być właśnie jajo strusia. Co warto o nim wiedzieć?

Kaloryczność jaja strusia

Na początek dobra informacja dla osób, które są na diecie redukcyjnej. Jajo strusia nie różni się pod względem kaloryczności od kurzego. 100 gramów tego produktu dostarcza nam około 143 kilokalorii. Nie należy więc przesadzać z ilością, natomiast na Wielkanoc można sobie pozwolić na skosztowanie takiego jaja.

Smak jaja strusia

Pod względem smaku jajo strusia praktycznie niczym nie różni się od kurzego. Koneserzy czy osoby o wysublimowanych kubkach smakowych mogą się tutaj doszukać delikatnych nut dziczyzny, ale to wszystko.

Jak przyrządzić jajo strusia?

Możesz je podawać dokładnie tak samo, jak jaja kurze. Pamiętaj natomiast, że jedno jajo strusia odpowiada około 25-30 jajkom kury. Jeśli więc planujesz przyrządzić jajecznicę, to raczej dla 8-10 osób, a nie dla małej rodziny.

Ciekawostką jest natomiast fakt, że gotowanie jaja strusia zajmuje znacznie więcej czasu niż w przypadku jaja kurzego. Aby ugotować je na twardo potrzebujesz około… 2 godzin. Na miękko wystarczy „tylko” 45 minut.

Pamiętaj przy tym, że skorupka jaja strusiego jest bardzo twarda i nie rozbijesz jej tradycyjną metodą. Najlepiej użyć do tego młotka lub wiertarki.

Ile kosztuje jajo strusia?

Strusie jaja nie są tak łatwo dostępne – najlepiej szukać ich bezpośrednio na farmach tych zwierząt, pamiętając przy tym, że strusie znoszą jaja tylko w okresie od wiosny do późnego lata. Kupując jajo na farmie masz pewność, że jest świeże i z dobrego źródła (uważaj natomiast na oferty w Internecie).

Cena jaja strusia to średnio 50-200 złotych. Wszystko zależy od wielkości jaja. Ponieważ jednak nie kupuje się takich produktów na co dzień, to na Wielkanoc z pewnością możesz sobie pozwolić na mały eksperyment.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.