Izotonik, czyli suplement nie tylko dla sportowców

Mariusz Siwko
15.12.2022

Napoje izotoniczne to jeden z fundamentów diety osób wyczynowo uprawiających sport. Chętnie sięgają po nie również amatorzy, a coraz częściej także osoby stosujące zbilansowaną, zdrową dietę, chcące spróbować alternatywy dla zwykłej wody. Kilka faktów na temat izotoników znajdziesz w naszym poradniku.

Czym są napoje izotoniczne?

Napój izotoniczny to przede wszystkim dobrej jakości woda, która została wzbogacona o składniki mineralne. Może mieć postać zarówno gotowego napoju, jak i proszku do samodzielnego sporządzenia roztworu.

Popularne izotoniki stanowią bogate źródło węglowodanów, makro- i mikroelementów. Dzięki temu są świetnie przyswajane przez organizm, nie obciążają wątroby i nerek, momentalnie gaszą pragnienie i minimalizują ryzyko kontuzji mięśniowych.

Kiedy warto sięgać po napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne to znakomita alternatywa dla zwykłej wody. Warto mieć taki napój przy sobie w trakcie treningu – na przykład biegowego, rowerowego, pływackiego czy na siłowni. Izotonik pozwoli szybko ugasić pragnienie i uzupełnić niedobory witamin oraz składników mineralnych, utracone wraz z potem.

Okazuje się jednak, że napoje izotoniczne mogą być dobrym wyborem również dla osób, które nie są aktywne fizycznie, nie uprawiają żadnego sportu, natomiast chcą zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i utrzymanie równowagi w zakresie poziomu makro- i mikroelementów.

Można tutaj wymienić osoby intensywnie pracujące umysłowo, w okresie dojrzewania, w wieku senioralnym, a także narażone na działanie wysokich temperatur (np. podczas plażowania, zwiedzania czy pracy w upale). W każdej z takich sytuacji warto sięgać po napoje izotoniczne, znakomicie chroniące przed odwodnieniem i momentalnie uzupełniające elektrolity w organizmie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.