Hiponatremia, czyli zatrucie wodą

Krzysztof Jagielski
06.09.2023

W ostatnim czasie media obiegła informacja o śmierci młodej Amerykanki, która raptownie wypiła około 4 litrów wody. Przyczyną zgonu prawdopodobnie była hiponatremia, czyli tzw. zatrucie wodą. Wyjaśniamy, czym jest ten stan i kto jest na niego szczególnie narażony.

Co to jest hiponatremia?

O hiponatremii mówimy wtedy, gdy drastycznie obniża się poziom sodu we krwi i tym samym występuje znaczny niedobór tego składnika w organizmie. Sód pełni kluczową funkcję, odpowiadając m.in. za prawidłową pracę mięśni, zarządzanie gospodarką wodną czy utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej.

Sód jest wydalany z organizmu wraz z moczem, dlatego wypicie bardzo dużych ilości wody w krótkim czasie może doprowadzić – pisząc obrazowo – do wypłukania tego niezwykle ważnego składnika. W skrajnym przypadku poziom sodu może obniżyć się do około 115 mmol/l, co stanowi już stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Nie tylko po wypiciu dużej ilości wody

Podstawowym czynnikiem ryzyka hiponatremii jest gwałtowne przyjęcie dużej ilości płynu ubogiego w elektrolity – jak na przykład niskiej jakości woda. Może jednak do tego dojść także w wyniku odwodnienia, na przykład po przejściu ciężkiej biegunki, po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas którego nie uzupełnialiśmy płynów czy u osób cierpiących na nadmierną potliwość.

Inne czynniki ryzyka hiponatremii to niewydolność serca, marskość wątroby oraz zaburzenia pracy nerek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie