Grzybica stóp: objawy, leczenie, prewencja

Piotr Kowalczyk
07.10.2019

Grzybica stóp to jedna z najbardziej nieprzyjemnych i w dodatku wstydliwych chorób dermatologicznych. Warto zdać sobie sprawę z faktu, iż można się nią zarazić w zupełnie prozaicznej sytuacji, np. na basenie czy w sklepowej przebieralni. Grzybica nie zwraca uwagi na pozycję społeczną czy stan majątkowy ofiary, dlatego nie należy stygmatyzować osób zmagających się z tą przykrą przypadłością. Jakie są objawy grzybicy stóp? Jak się leczy tę chorobę? Czego unikać, by zminimalizować ryzyko zachorowania?

Objawy grzybicy stóp

Chorobę bardzo trudno jest przeoczyć, ponieważ daje nie tylko objawy wizualne, ale także czuciowe. W pierwszym etapie pojawia się charakterystyczne swędzenie między palcami, co zaczyna mocno drażnić i każe przyjrzeć się bliżej kondycji stóp. Wówczas można zauważyć typowe pęknięcia oraz łuszczenie się skóry, która przybiera biały kolor.

Nie należy tego bagatelizować – trzeba jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, ponieważ nieleczona grzybica zaczyna atakować całe stopy, w tym paznokcie, co może nawet doprowadzić do konieczności ich usunięcia.

Leczenie grzybicy stóp

Od razu podkreślmy, że w przypadku podejrzewania u siebie lub np. dziecka grzybicy stóp, nie ma sensu sięgać po preparaty dostępne w aptece. Rozpoznania musi dokonać lekarz dermatolog i to niego zgłaszamy się w pierwszej kolejności. Warto przy tym pamiętać, że zaniedbana grzybica stóp będzie wymagać znacznie dłuższego i bardziej dokuczliwego leczenia.

Po rozpoznaniu schorzenia lekarz przepisze odpowiedni preparat przeciwgrzybiczy. Dodatkowo zaleca się częste mycie stóp wodą z szarym mydłem oraz dokładne osuszenie ich przed założeniem skarpetek, rajstop czy butów. Prewencyjnie dobrze będzie też nosić bawełniane, przewiewne skarpetki – niezalecane są natomiast nylonowe rajstopy.

Okres leczenia grzybicy zależy od stopnia zaawansowania choroby. Może to zająć od kilkunastu dni do nawet kilku tygodni, stąd naprawdę nie ma sensu się wstydzić czy zaklinać rzeczywistości i odwlekać wizyty u dermatologa.

Zapobieganie grzybicy stóp

Obowiązuje tutaj kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim pamiętajmy, aby korzystając z publicznych pryszniców zawsze zakładać klapki kąpielowe. W sklepowych przebieralniach nie stawajmy bosymi stopami na podłodze – lepiej mieć ze sobą zapasowe skarpetki czy stopki.

Nigdy nie należy korzystać z ręczników, skarpetek i obuwia pożyczonych od osób, o których nic nie wiemy i nie możemy zweryfikować stanu ich stóp. Dlatego wybierając się do hotelu zalecane jest zabranie ze sobą własnych ręczników i kapci. Pamiętajmy również o dokładnym suszeniu stóp po kąpieli, jeśli planujemy jeszcze założyć buty i wyjść na dwór.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.