Grypa żołądkowa: jak ją leczyć?

Piotr Kowalczyk
29.07.2020

Grypa żołądkowa jest wyjątkowo nieprzyjemną przypadłością, która powoduje wymioty, biegunkę, silny ból brzucha i odbiera ochotę na robienie czegokolwiek poza leżeniem w łóżku. Wywołują ją wirusy, z którymi stykamy się na co dzień – wystarczy jednak, że akurat jesteśmy osłabieni i problem gotowy. Na szczęście objawy grypy żołądkowej mijają dość szybko, ale są na tyle dokuczliwe, że każdy szuka sposobów na ich załagodzenie. W naszym poradniku wyjaśniamy, na czym właściwie polega leczenie grypy żołądkowej.

Czy jest jakieś lekarstwo na grypę żołądkową?

Niestety nie. Grypę żołądkową trzeba po prostu przechorować, co nie jest ani przyjemne, ani łatwe, ale na ten moment nie dysponujemy żadnym skutecznym lekiem, który eliminowałby objawy tej przypadłości.

W leczeniu grypy żołądkowej podstawę stanowi odpoczynek, zaniechanie różnych aktywności oraz w głównej mierze regularne przyjmowanie płynów z elektrolitami – gotowe saszetki można kupić w każdej aptece. Jest to o tyle ważne, że częste wymioty i biegunka momentalnie mogą doprowadzić do skrajnego odwodnienia organizmu, co już stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Wprowadzenie w domu reżimu sanitarnego

To kolejna ważna kwestia, o której trzeba koniecznie pamiętać. Najlepiej byłoby odizolować chorego od pozostałych domowników, aby nie dopuścić do dalszej transmisji wirusów. Rozprzestrzeniają się one poprzez dotyk oraz drogą kropelkową – mogą być przenoszone przez przedmioty codziennego użytku, jak chociażby klamki czy deska klozetowa. Dlatego pamiętamy o ich regularnym dezynfekowaniu oraz o bardzo częstym myciu rąk – minimum przez 30 sekund.

Ważne!

Osoba chorująca na grypę żołądkową nie może przygotowywać posiłków dla pozostałych domowników, nawet jeśli czuje się całkiem nieźle. Powrót do normalności jest możliwy dopiero po całkowitym pokonaniu infekcji.

Po każdym skorzystaniu z toalety przez osobę chorą należy zdezynfekować sedes oraz deskę klozetową. Wodę spuszczamy zawsze przy zamkniętej desce. Dezynfekujemy również umywalkę, wannę/prysznic, baterię umywalkową. Chory musi mieć do dyspozycji osobne ręczniki.

Przy zachowaniu reżimu sanitarnego, dbając o odpoczynek i regularne uzupełnianie elektrolitów, najgorsze objawy grypy żołądkowej powinny ustąpić w ciągu 1-2 dni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.