Gorączka po szczepieniu – co podać dziecku?

Maciej Piwowski
06.12.2022

Podwyższona temperatura to jeden z najczęstszych odczynów poszczepiennych. Nie trzeba się tym martwić, zwłaszcza jeśli problem dotyczy małego dziecka. Pociecha może zagorączkować po kilku godzinach od przyjęcia szczepionki, dlatego warto być na taką ewentualność przygotowanym. Dowiedz się, co podać dziecku, u którego wystąpiła gorączka po szczepieniu.

Najbezpieczniejszy jest paracetamol

Każdy pediatra przekazuje rodzicom informację, że w razie zagorączkowania należy podać dziecku odpowiednią dawkę paracetamolu. Ta substancja czynna jest obiektywnie najbezpieczniejsza dla dziecka, dlatego należy mieć ją na podorędziu, zwłaszcza wybierając się z pociechą na szczepienie.

Jeśli w przeszłości dziecko zawsze gorączkowało po szczepieniu, to tym razem można podać mu dawkę paracetamolu profilaktycznie, zaraz po powrocie do domu z przychodni.

Niewysoką temperaturę można zbijać naturalnie

Jeśli dziecko rzeczywiście ma podwyższoną temperaturę, natomiast jest to tylko stan podgorączkowy i sytuacja się nie pogarsza, to można spróbować z naturalnymi metodami obniżania temperatury ciała. Zimny okład na czoło powinien pomóc, jeśli gorączka nie jest bardzo wysoka.

Jeśli gorączka utrzymuje się przez kilka dni – do lekarza!

Dziecko ma prawo gorączkować po szczepieniu przez 2-3 dni. Jeśli pomimo podawania paracetamolu temperatura nie spada, stan dziecka się pogarsza i istnieje ryzyko odwodnienia, to nie ma na co czekać. Trzeba jak najszybciej udać się z dzieckiem do pediatry, który sprawdzi, czy rzeczywiście nadal jest to odczyn poszczepienny, czy może przyplątała się jakaś infekcja.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie