Gdy dziecko nie chce połknąć tabletki…

Krzysztof Jagielski
24.08.2022

Przyjmowanie leków nie stanowi większego problemu dla osób dorosłych. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku dzieci, zwłaszcza małych, które marudzą, krzywią się, krzyczą i płaczą. Rodzice tracą cierpliwość, atmosfera robi się napięta i w końcu nic z tego nie wychodzi. Dobrze to znasz? W takim razie poznaj sposoby na przekonanie dziecka do połknięcia tabletki.

Zabawa

Na dobry początek warto wypróbować starą metodę z zabawą, która przecież świetnie sprawdza się np. podczas karmienia dziecka. Można udawać, że tabletka to samolocik, który chce wylądować na lotnisku (dziecięcy język). Można też zaproponować dziecku, aby wyobraziło sobie, że tabletka to po prostu cukiereczek. Opcji jest mnóstwo i liczymy tutaj na Twoją kreatywność.

Przekupstwo

No dobrze, nie jest to może super wychowawcze, ale gdy czas goni, a rodzice już tracą nerwy, to w celu uniknięcia awantury można sobie pozwolić na małe przekupstwo. Obiecaj dziecku, że w zamian za połknięcie tabletki dostanie coś słodkiego, będzie mogło dłużej obejrzeć bajkę, nie będzie musiało się dziś kąpać etc.

Rozpuszczenie tabletki

Jeśli dany lek może zostać podany dziecku w formie rozpuszczonej, to dlaczego nie? Dziecko może mieć jakąś blokadę przed połknięciem szorstkiej i spore tabletki, podświadomie bojąc się zakrztuszenia. W takiej sytuacji jak najbardziej radzimy wcześniej rozpuścić tabletkę w łyżeczce wody i po problemie.

Ukrycie tabletki w jakimś smakołyku

Nie jest to metoda idealna, ponieważ nie wszystkie leki można przyjmować z jedzeniem. Poza tym sprytne dziecko może się szybko zorientować, że rodzice próbują je oszukać. Jeśli jednak wszystkie inne opcje zawiodły, to nie zostaje nic innego, jak włożyć tabletkę do miękkiego ciastka, żelka czy ukryć w miseczce z płatkami śniadaniowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie