Fizjoterapeuta to nie cudotwórca! O tym musisz pamiętać zanim zaczniesz fizjoterapię

Mateusz Nowak
29.01.2024

Boli Cię kręgosłup, staw kolanowy, staw barkowy, codziennie budzisz się z ogromnym bólem i sztywnością szyi? To typowe dolegliwości, które wymagają konsultacji z doświadczonym fizjoterapeutą. Nie licz jednak na to, że wizyta u specjalisty od ręki rozwiąże Twoje problemy – takie myślenie jest typowym błędem popełnianym przez osoby rozpoczynające fizjoterapię. O czym więc koniecznie musisz pamiętać? Na początek zajrzyj do naszego poradnika. 

Jednorazowa wizyta nie wystarczy

Przede wszystkim nie licz na to, że opuścisz gabinet fizjoterapeuty w stanie błogości, bez bólu i od ręki zapomnisz o swoich dolegliwościach. To tak nie działa. Raczej nastaw się na wiele wizyt, które pozwolą krok po kroku usunąć patologie w Twoim układzie kostno-stawowym czy w strukturach miękkich.

Co ważne, sama fizjoterapia w gabinecie to absolutnie za mało. Konieczne jest również stosowanie się do zaleceń specjalisty, który pokaże CI zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu. Docelowo należy również wprowadzić zmiany w swoim życiu, na przykład zacząć uprawiać sport, schudnąć i mniej pracować w pozycji siedzącej.

Konieczny jest plan rehabilitacji

Specjalista na pewno zaproponuje Ci konkretny plan, który będzie oparty o badanie wstępne i doświadczenie fizjoterapeuty. Przygotuj się na to, że doprowadzenie Cię do porządku może zająć – w zależności od stopnia problemu – od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tygodni.

Efekty mogą pojawić się z opóźnieniem

Fizjoterapia to nie sprint, ale maraton. Zwłaszcza, jeśli Twoje problemy wynikają z wieloletnich zaniedbań. Trudno oczekiwać, że fizjoterapeuta „naprawi Cię” jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Cierpliwość to słowo-klucz w fizjoterapii.

Źródło problemu może być zupełnie inne niż myślisz

Wiele osób po raz pierwszy korzystających z fizjoterapii podchodzi podejrzliwie do tego, co mówi i robi specjalista. Słysząc, że ból w krzyżu może mieć źródło w odcinku szyjnym kręgosłupa czy np. w stawie skokowym, węszą w tym próbę naciągnięcia na niepotrzebne koszty.

Tutaj kłania się nam kwestia zaufania do fizjoterapeuty. Jeśli jest to osoba z polecenia czy po prostu ciesząca się bardzo dobrą opinią, to nie podważaj jej kwalifikacji i poddaj się cyklowi fizjoterapii zgodnie z ustaleniami, cierpliwie czekając na efekty.

Przy wspołpracy z ThaiSun.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie