Fizjoterapeuta - kim jest i jak wygląda wizyta?

Krzysztof Jagielski
28.05.2019

Fizjoterapeuta to specjalista, który stosuje niefarmakologiczne i nieoperacyjne metody leczenia w celu przywrócenia pacjenta do sprawności fizycznej. W fizjoterapii wykorzystuje się między innymi gimnastykę leczniczą, zabiegi z użyciem pomocą pola magnetycznego, kąpiele lecznicze, laseroterapię i wiele innych metod.

Kim jest fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny. Osoby, które specjalizują się w fizjoterapii posiadają wykształcenie medyczne, które uzyskują w czasie studiów magisterskich lub licencjackich, ewentualnie w trakcie czteroletnich studiów podyplomowych. Fizjoterapeuta kształcony jest pod okiem lekarzy, doświadczonych fizjoterapeutów, biomechaników, a także psychologów i socjologów. W trakcie studiów uzyskuje wiedzę na temat fizykoterapii, kinezyterapii, czy też masażu leczniczego. Zapotrzebowanie na fizjoterapeutów stale rośnie, między innymi z powodu coraz częstszego występowania chorób neurologicznych, kardiologicznych oraz starzenia się społeczeństwa.

Kto potrzebuje pomocy fizjoterapeuty?

Z pomocy fizjoterapeuty najczęściej korzystają osoby po urazach, wypadkach lub cierpiące na schorzenia powodujące zaburzenia w funkcjonowaniu układu ruchu. Dzięki fizjoterapii chorzy mogą odzyskać sprawność fizyczną lub znacznie ją poprawić. Pacjentami fizjoterapeutów są też osoby po przebytych udarach, uszkodzeniach rdzenia kręgowego i uszkodzeniach mózgowo-czaszkowych, a także ludzie starsi ze schorzeniami układu ruchu wynikającymi z procesu starzenia. Fizjoterapia odgrywa również ważną rolę w leczeniu wad postawy i chorób kręgosłupa, a także zmniejszaniu bólu kręgosłupa, pleców, stóp i bioder. Fizjoterapeuta zajmuje się ponadto likwidowaniem i zmniejszaniem stanów zapalnych oraz obrzęków.

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Spotkanie z fizjoterapeutą rozpoczyna się od dokładnego wywiadu, w trakcie którego pacjent powinien dokładnie opowiedzieć o swoich dolegliwościach – jaki jest ich rodzaj, od kiedy występują, jak często i z jakim nasileniem. Na wizytę warto wziąć dokumentację medyczną, w szczególności wyniki badań RTG, USG i MRI. Na tej podstawie fizjoterapeuta może wstępnie określić jaka prawdopodobna przyczyna dolegliwości. Kolejnym etapem wizyty jest badanie czynnościowe narządu ruchu (ruchomość stawów, dolegliwości bólowe). W trakcie pierwszego spotkania z pacjentem fizjoterapeuta może zastosować techniki manualne takie jak masaż, terapia tkanek miękkich, a także zaprezentować ćwiczenia, które chory powinien wykonywać w domu. Wizyta kończy się najczęściej ustaleniem wstępnego planu fizjoterapii.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie