Elektronika w służbie medycyny

Remigisz Szulc
29.05.2020

Współczesna branża medyczna bez nowoczesnej elektroniki po prostu nie istnieje. Potrzebne są zarówno komponenty elektroniczne, podzespoły, jak i gotowe produkty. Stąd też coraz bardziej kluczowym sektorem jest produkcja elektroniki. Rozwój tej branży wpływa pośrednio na nasze zdrowie i życie.

Elektronika dla branży medycznej – zapotrzebowanie dotyczy wszystkiego

Trudno wskazać jednoznacznie na jeden rodzaj produktów, które byłyby najpotrzebniejsze. Wiadomo, że urządzenia elektroniczne w medycynie są bardzo zróżnicowane. Nowoczesne łóżka szpitalne nie mogłyby zostać wyprodukowane bez odpowiednich komponentów elektronicznych.

Zacznijmy od prostych elementów. Aparatura medyczna nie mogłaby powstawać, gdyby zaprzestano produkcji przetwornic AC/DC, czujników ciśnienia, najwyższej jakości złączy, przełączników, gniazd i super-cienkich przewodów, stosowanych m.in. do endoskopów czy sond medycznych. Produkcja elektroniki do zastosowań medycznych obejmuje także wytwarzanie mikroprocesorów i wszelkich układów scalonych i niskich mocach, wykorzystywanych także do produkcji rozruszników serca oraz innych zaawansowanych urządzeń. Ogromna większość takich produktów bazuje na takich komponentach, jak drobiazgowe obwody drukowane, będące podstawowym nośnikiem komunikacji sprzętowej.

Produkcja elektroniki dla sektora medycznego

Epidemia koronawirusa wstrząsnęła światem, spowodowała zerwanie łańcuchów dostaw w produkcji światowej i unaoczniła, jak wiele starań jeszcze potrzeba do tego, aby opieka zdrowotna była na optymalnym poziomie. Każdy dobry polski producent elektroniki dostrzega, że w następstwie powyższych wydarzeń następne lata będę prawdopodobnie szczególnie istotne. To właśnie między innymi od stopnia i zakresu produkcji elektroniki, w Polsce i na świecie, zależeć będzie rozwój medycyny w ogóle.

Opracowywanie, procesy badawcze, wprowadzanie na rynek i sprzedaż obwodów drukowanych, układów scalonych oraz bardziej zaawansowanych komponentów nie jest łatwa. Po stopniowej recesji związanej ze stanem globalnym prognozowany jest jednak jeszcze większy popyt na najlepszej jakości artykuły elektroniczne. Te, które dedykowane są do produkcji urządzeń elektronicznych w medycynie, będą szczególnie priorytetowe!

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.