Egzema: jak sobie z nią poradzić?

Andrzej Winnicki
09.02.2021

Egzema, nazywana też wypryskiem atopowym, najczęściej towarzyszy osobom chorującym na atopowe zapalenie skóry. Jest to wyjątkowo nieprzyjemna przypadłość dermatologiczna, która objawia się nieestetycznymi zmianami skórny, przede wszystkim na dłoniach, przegubach, stopach, szyi, czasami twarzy i głowie. Towarzyszy temu uporczywe swędzenie i szczypanie oraz ponadprzeciętna wrażliwość skóry na dotyk. Jak poradzić sobie z egzemą? Najważniejsze zasady przybliżamy w naszym poradniku.

Wyeliminowanie czynników zaostrzających reakcję skórną

Egzemę może wywołać właściwie cokolwiek – jest to przypadłość silnie związana z alergią skórną oraz wziewną, dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o to, aby osoba mająca egzemę unikała kontaktu z czynnikami alergicznymi. Najczęściej są to:

  • kurz (roztocza kurzu domowego),
  • agresywne detergenty,
  • pyłki roślinne,
  • chemia kuchenna.

Objawy egzemy może zaostrzać nawet korzystanie z szorstkich ręczników, kąpanie się w twardej oraz bardzo ciepłej wodzie, długie przesiadywanie w wannie. Życie z tą przypadłością nie jest więc przyjemne, a na pewno nie jest też łatwe. Chcąc jednak opanować egzemę bezwzględnie trzeba unikać czynników, które powodują tak silną reakcję skórną.

Odpowiednie kosmetyki

W terapii egzemy (która jest nieuleczalna i może nawracać w dowolnym momencie życia) kluczowe znaczenie ma stosowanie odpowiednich środków kosmetycznych, nazywanych dermokosmetykami. Są one dostępne w aptece, można też kupić je w Internecie czy w dobrych drogeriach stacjonarnych. Na liście zakupów umieszczamy przede wszystkim:

  • płyn do kąpieli,
  • balsam po kąpieli,
  • delikatne mydło do rąk,
  • szampon do włosów,
  • krem lub mleczko nawilżające.

Opcjonalnie można sięgnąć po kosmetyki na bazie emolientów, które mają silne właściwości natłuszczające i nawilżające oraz wspomagają odbudowę warstwy lipidowej skóry. Zwracamy również uwagę na to, że osoby z egzemą nie powinny mieć kontaktu ze standardową chemią domową, również pośredniego. Oznacza to, że wskazane jest, aby ich ubrania były prane w proszkach hipoalergicznych.

Stosując się do tych zasad można w znacznym stopniu opanować egzemę, a nawet doprowadzić do jej regresu. Trzeba natomiast robić to sumiennie, bo niestety egzema „lubi” nawracać, nawet po wielu latach uśpienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.